Geocaching

Geocaching

Kahan 01 – Zastávka – Kaple sv. Jana Křtitele

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Hromadná doprava dostupná Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kaple sv. Jana Křtitele

Na místě kaple stával původně tzv. Cechhaus, kde se shromaždovali horníci před sfáráním do dolu Julius a kde obdrželi denní pracovní rozkazy. Později zde byl umístěn konzum a roku 1911 byl dům přestavěn a vysvěcen na kapli sv. Jana Křtitele - patrona horníku.

Zastávka patří k nejmladším obcím širokého okolí. Vznikla na křižovatce důležitých cest vedoucích do Rosic, Ivančic, Náměště nad Oslavou a Velké Bíteše. Ve vrchnostenských archivech z roku 1775 je uveden záznam o zájezdním hostinci "Zastawka". Samostatně stojící, obklopený rozsáhlými lesy, stál v místech dnešního Hornického domu.

Obec tu vzniká teprve s objevením černého uhlí, které se v Rosicko oslavanské pánvi dolovalo od roku 1788 celých 180 let. Zvyšující se poptávka po černém zlatu, mimo jiné i ze zdejších dolů Julius a Herring, dala vzniknout jedné z prvních místních železničních drah v českých zemích. Před sfáráním do dolu Julius se horníci shromažďovali v Cechhausu. Dům byl v roce 1911 přestavěn na kapli. Svatostánek stojí u hlavní silnice dodnes a je vysvěcen na kapli sv. Jana Křtitele - patrona horníků.

Zastávka vznikla vyhláškou císařského místodržitele ze dne 5. září 1875 v katastru obcí Babice, Příbram a Rosice a tehdy dostala jméno Boží Požehnání. Svůj dnešní název nosí od roku 1920.

V Zastávce dnes žije 2500 obyvatel. Zastávka se díky své poloze u železnice stala oblíbeným východiskem cyklostezek i pěších tras do celého Mikroregionu Kahan. V sále Dělnického domu je vidět, že se obyvatelé Zastávky rádi baví. V průběhu plesové sezóny, při maškarních karnevalech nebo koncertech. Místem sportovního vyžití je areál Tělovýchovné jednoty Čechie. Na upraveném trávníku hrají fotbal nejen dospělí, pořádají tu každoročně několik prestižních turnajů přípravek. V areálu se konají dětské dny a soutěžní akce. Mnohé z nich pořádá Dům dětí a mládeže, nebo hasiči. Se svojí čtyřiadvacetihodinovou pohotovostí jsou nejvýše postaveným dobrovolným sborem okresu Brno-venkov. A rádi se pochlubí i nově zbudovanou moderní hasičskou zbrojnicí.

Nápověda [zobrazit]

Trubka

Waypointy

Místo k parkování
N 49° 11.279 E 016° 21.746
Zde lze zanechat vozidlo.

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník