Geocaching

Geocaching

Kahan 12 - Babice - kaple sv. Antonína Paduánského

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (nepatrná)
Atributy: Motorky povoleny Kola povolena Stále dostupné Parkoviště k dispozici Dostupné na vozíčku Vhodné pro děti Psi povoleni Dostupné v zimě
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kaple sv. Antonína Paduánského

Nejstarší zpráva je z roku 1228, kdy král Přemysl Otakar I. písemně ztvrzuje založení kláštera Cisterciátek v Oslavanech. Do majetku jim věnoval i osadu Babice. Malá ves často měnila své pány, až se stala součástí rosického panství. Od poloviny 16. století byli vlastníky Žerotínové, později rod Valdštejnů.

Původní osada leží v dolině, chráněna od západu a severu lesem. Teprve později se rozšiřuje do svahu ke Zbýšovu a Kratochvilce. V roce 1805, v době napoleonských válek prošli Babicemi voje Francouzů. Na počest jejich odchodu nechali místní u cesty do Rosic vztyčit pamětní kříž.

Velký rozmach zažily Babice v polovině 19. století s nálezem uhlí. Obec se rychle rozrůstala přistěhováváním horníků s rodinami za prací. Nejprve procházela katastrem Dědičná štola, ve které se uhlí kopalo ručně. Severozápadně od Babic byla následně zaražena šachta Ferdinand. Uhlí se z bezmála osmiset metrové jámy těžilo až do roku 1955.

Turisty dnes láká do Babic mimo jiné úzkokolejná železnice. Muzeum, které se nachází jen kousek odsud, tady buduje trať směrem do Zastávky. Obcí prochází obě cyklostezky Mikroregionu Kahan a tak je tu v létě vidět i spousta cyklistů. K občerstvení slouží hostinec a kulturní dům na návsi. Ze společenského sálu se mohou těšit i příznivci kultury, například při tradičním folkovém festivalu trampských písní. Rušno je také ve sportovním areálu pod lesem. Když právě nehrají fotbal hráči Sokola, je tu slyšet dětský smích z venovního hřiště nedaleké mateřské školy.

Uprostřed stojí kaple svatého Antonína Paduánského. Původně stávala v obci na návsi dle ústního podání malá zvonice, která měla zděný spodek a dřevěnou horní část se zavěšeným zvonem. Před zvoničkou stály dvě lípy, které zde stojí dodnes. V roce 1863 byla na místě staré zvoničky postavena kaple. Kaple se původně honosila dvěma zvony, ale za druhé světové války byly zrekvírovány pro válečné účely na děla. Dnes je v kapli jen menší zvon vyrobený roku 1943. V roce 1925 musela být zchátralá šindelová střecha věže obnovena. Původní cibulovitá věž dostala tvar jehlanu a byla pokryta plechem. Romantický vzhled svatostánku dokresluje zelený park, malý rybník a socha svatého Jana Nepomuckého na okraji návsi.

Keška je ukryta za kapličkou poblíž Pomníku osvobození

Nápověda [zobrazit]

Vlajky na počest osvobození již dávno nevlají

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník