Geocaching

Geocaching

Kahan 08 – Popovice - Kostel sv. Jana Křtitele

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Stále dostupné Motorky povoleny Kola povolena Dostupné v zimě Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kostel sv. Jana Křtitele

Původně románský farní kostel byl do dnešní podoby přestavěn v roce 1882. Na místo dřívější dřevěné vížky, která shořela při požáru, byla dostavěna nynější věž kamenná věž . Kostel má tři oltáře v románském slohu, hlavní oltář sv. Jana Křtitele pochází z roku 1890. Na věži odbíjí čas tři zvony, největší z nich, zvon sv. Jan z roku 1886, váží úctyhodných 506 kg. Ke kostelu patří budova fary z 18. století.

Na místě kde se dnes rozkládají Vysoké Popovice, stávala kdysi tvrz pánů z Popovic. Psal se rok 1228 a stejný rod zde vládl ještě další dvě století. Zemanské sídlo bylo vypáleno v době tažení Matyáše Korvína proti králi Jiříkovi z Poděbrad a nikdy nedošlo k jeho obnově. Součástí rosického panství se stávají Popovice na konci 15. století a od té doby kopírují jeho osudy.

Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel bývalo zemědělství. Počet obyvatel se prudce zvýšil objevením ložisek černého uhlí v rosicko-oslavanském revíru v polovině 18. století a také vybudováním železnice, spojující Brno s Jihlavou, která obcí prochází.

Dlouhou historii má za sebou po kostele i budova obecního úřadu. Postavena by v roce 1831 a původně sloužila jako škola. Jako radnice slouží od konce druhé světové války.

Dnes žije ve vysokých Popovicích přes 620 obyvatel. Největším spolkem je sportovní klub, který se stará o několik sportovišť, včetně fotbalového hřiště a antukových tenisových kurtů. Do společenského dění se zapojují místní dobrovolní hasiči, kteří jsou v obci už více než 110 let a škola. Vyhlášený je zářijový zábavný den cesta pohádkovým lesem, anebo dětský den na přelomu jara a léta. K tradičním akcím patří také krojované hody a pouť na svatého Jana Křtitele.

Nápověda [zobrazit]

Najdeš-li informace z obce, najdeš i kešku

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník