Council

Hlavní 14
664 91, Neslovice
Tel.: +420 546 413 172
E-mail: obec@neslovice.cz
Web: www.neslovice.cz

History and present

Neslovice leží na okraji přírodního parku Bobrava severně od Ivančic, ve výšce 338 m n. m. Katastr obce má rozlohu 583 ha a žije zde zhruba 900 obyvatel.

První písemná zmínka o obci je z roku 1368. Osudy Neslovic byly vždy spojeny s Dolními Kounicemi. Dlouho byly vlastnictvím tamního kláštera Rosa coeli, posléze je koupil Jiří Žabka z Limberka. Na starší pečeti je nápis CERKIT. DIEDIN. NESEVOWICZE a znak - hrozen a vinařský nůž. V dřívějších letech se v obci pěstovala vinná réva ve velkém.

Obec citelně zasáhla třicetiletá válka. Z původních jednatřiceti domů jich zůstalo osídleno jen čtrnáct. Počet obyvatel se postupně zvyšoval. Kromě zemědělců zde žilo hodně horníků a prosperoval obchod se stavebním dřívím.

Pozdně barokní kostel Narození Panny Marie byl postaven v letech 1782 až 1784. Na vyvýšeném místě uprostřed obce stojí klasicistní kaple sv. Gottharda a Floriána z počátku 19. století. Vedle ní se nachází pomník obětem první světové války.

V Neslovicích se narodil spisovatel a publicista, hlavní redaktor Moravské Orlice A. H. Sokol (1847 - 1889), který zde čerpal náměty na své knihy Tvrdé palice a povídky Z doby komety.

Směrem k Hlíně bylo při archeologických průzkumech odkryto rozsáhlé sídliště z doby mladšího paleolitu. V uplynulých deseti letech byly provedeny opravy kostela a kaple ne návsi, školní budovy a postaveny dva bytové domy. Nechybí ani veřejná knihovna a klubovna pro mládež. Od roku 2002 provozuje obec prodejnu se smíšeným zbožím. Velkým turistickým lákadlem je také moderní cukrárna, ve které je možné koupit dorty z vlastní výroby nebo ochutnat točenou zmrzlinu.

V Neslovicích se koná již tradičně celá řada kulturních akcí. Mezi nejvýznamnější patří rozmarýnové hody v září nebo hasičská soutěž.

Interesting sights

Kostel Narození Panny Marie
Jednou z několika mála historických budov, které k obci neodmyslitelně patří, je pozdně barokní kostel Narození Panny Marie. Byl postaven v letech 1782 –1784, kdy byla nejprve vybudována hlavní loď, později byly přistavovány sakristie, předsíň a boční kaple. Kostel v Neslovicích je zasvěcen Panně Marii – hody se slaví na svátek Narození Panny Marie 8. září. Nejen v historických spisech je zaznamenáno, jak byl kostel na konci druhé světové války zasažen do věže střelou z tanku. Ihned po válce byl opraven.
Kaple sv. Gottharda a Floriána
Druhou stavební památkou je na vyvýšeném místě uprostřed obce stojící klasicistní kaple sv. Gottharda a Floriána z počátku 19. Století.


Dining

Obecní cukrárna
Hlavní 23
Tel.: +420 546 212 629

Restaurace Dobrá chvíle
Hlavní 2
Tel.: +420 539 083 098
Web: www.dobrachvile.eu

Cultural amenities

Knihovna Neslovice
Hlavní 14
Tel.: +420 546 413 172