Geocaching

Geocaching

Kahan 10 - Lukovany - kostel sv. Václava

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (nepatrná)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kostel sv. Václava

Kostel pochází ze 13. století a byl vystavěn v románském slohu. Vchází se do něj věží s cibulovitou střechou, v níž jsou umístěny tři zvony. Největší, ulitý v 19. století, váží úctyhodných 89 kg. Oltář zdobí dřevěné zlacené sochy sv. Benedikta a Maura a malý olejový obraz sv. Václava. Za ním vystupuje socha Panny Marie s Ježíškem. Všechny sochy pochází z Oslavanského kláštera, zrušeného Josefínskými reformami v roce 1782. Pod kostelem byly objeveny zbytky chodeb spojující kostel se sousedním velkostatkem, lidově zvaným „Purk“.

Ve zvlněném terénu Bobravské vrchoviny můžete objevit jednu z nejstarších obcí Mikroregionu Kahan, Lukovany. Zbytky staveb na místě dnešního kostela jsou odhadovány na 11. století. Z písemných pramenů se o existenci obce dozvídáme až v roce 1269 z přídomku bratrů Zdeslava a Arnošta z Lukovan (Lochwan), kteří zde pravděpodobně měli svoji tvrz.

Ve středověku se Lukovany dostaly do majetku pánů z Lipé na Moravském Krumlově a v roce 1544 byly připojeny k rosickému panství.

V obci dnes žije 560 obyvatel, k jejich volnočasovým aktivitám slouží celá řada sportovišť, včetně moderního tenisového kurtu. Do Lukovan vede jedna z cyklostezek Mikroregionu Kahan a prochází tu turistická stezka na nedalekou zříceninu ketkovického hradu. Obě dvě trasy nabízejí v okolí Lukovan nádherné výhledy na Ivančicko i na vzdálenější Pálavské vrchy.

Místní obyvatelé se scházejí nejčastěji v kulturním domě. Díky velkému sálu se tu pořádá většina akcí. Dům patřil ve 2. polovině 19. století potravnímu spolku Svornost a za svůj vznik vděčí baronce Hirschové, majitelce rosického panství, která darem poskytla pozemek pro jeho stavbu. Dnes ji připomíná přes sto let stará pamětní deska, umístěná na průčelí domu. Kulturní dům dnes nabízí místním i turistům občerstvení, v nově opraveném areálu za ním čeká na děti moderní hřiště s prolézačkami a na sportovce síť na volejbal, nohejbal a další letní sporty.

Nápověda [zobrazit]

Hluboko ale přesto nad zemí

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník