Geocaching

Geocaching

Kahan 11 - Zakřany - Kaple sv. Donáta

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Hromadná doprava dostupná Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kaple sv. Donáta

Původně stávala v centru obce dřevěná kaple, kterou nahradila v roce 1856 kaple zděná. Ta byla následkem neodborné práce při přístavbě školy porušena, a tak musela být v roce 1888 zbořena. Ve stejném roce postavili místní obyvatelé "Ku cti a chvále sv. Donáta" novou zděnou kapli, sloužící svému účelu dodnes. Ve věži kaple jsou zavěšeny zvony z roku 1969: větší nazvaný Sv. Cyril a Metoděj a menší Maria.

Archeologické vykopávky svědčí o tom, že území Zakřan bylo osídleno již v mladší době kamenné. První písemná zmínka zachycuje převod dvou lánů mezi Oldřichem ze Zakřan a Kateřinou ze Skalice a je datována rokem 1350. Na začátku šestnáctého století připadly zdejší dvory, polnosti i lesy k rosickému panství, jeho součástí byly Zakřany až do poloviny 19. století. Velký rozkvět obce nastal po skončení 1. světové války, kdy bylo postaveno na padesát nových domů. Obyvatelé chodili za prací převážně do uhelných dolů v nedalekém Zbýšově nebo se věnovali zemědělství.

V Zakřanech dnes žije necelých 750 obyvatel. Nejvýznamnější dominantou je náves s vodní nádrží a kaplí.

Při vozové cestě ve směru na Vysoké Popovice najdete zdobená boží muka a památeční kámen s neuměle vytesaným křížem. Podle pověsti se dva zakřanští hoši zamilovali do stejné dívky a při šarvátce mezi oběma soky zahynuli nakonec oni i jejich vyvolená. Historické památky, tradice i okolní přírodu můžete pozorovat z cyklostezky permoníků, která obcí prochází. K akcím, bez kterých by léto ani nebylo, patří terénní závod motocyklů značky Jawa, babeta a Stadion – oblíbený Zakřanský Fechtl cup. V závěru prázdnin přijíždí pouť. A to je zároveň příležitost vidět ukázku zakřanských mažoretek. Úspěchy padesátky děvčat na celostátních i mezinárodních soutěžích naznačují, že svá taneční vystoupení zvládají bez jediného zaváhání.

Nápověda [zobrazit]

Magnet

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník