Geocaching

Geocaching

Kahan 05 – Zbýšov – Důl a těžní věž Simson

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (nepatrná)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Parkoviště k dispozici Dostupné na vozíčku Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Těžní věž dolu Simson

Důl Simson byl otevřen v roce 1848. Do dnešních dnů se zachovala těžní věž ocelové příhradové konstrukce z počátku 20. století, která se tyčí nad jámovou budovou. V roce 1987 byla důlní věž prohlášena za technickou památku, bohužel není přístupná veřejnosti.

První lidé žili na území dnešního Zbýšova už v pozdní době slovanské. Zbýšov poprvé dokladuje listina z roku 1280. Zemský maršálek Bohuš z Drahotuš v ní věnoval osadu Zbiscowiz dceři Herce a oslavanskému klášteru.Obec od té doby často měnila majitele a kopírovala osudy oslavanského panství.

Velkou změnou prošel Zbýšov v devatenáctém století nálezem černého uhlí. Obec rychle získala průmyslový ráz a rozrůstala se stěhováním dělníků za prací. V té době vznikla první škola, vyrostl kostel svatého Martina a také centrum společenského života horníků - Dělnický dům. Poslední vůz s uhlím vyjel ze zbýšovského dolu Jindřich II a celé Rosicko oslavanské pánve v roce 1992.

Město ale žije dále. Celý rok zpestřují život obyvatel kulturní akce, koncerty, dny dětí, svatomartinský světýlkový průvod anebo mikulášská nadílka. Jejich pořádání je většinou dílem kulturního centra. Město se může pochlubit i moderním sportovním areálem – stadionem TJ Baník. Fotbalisté hrají krajský přebor a upravený trávník doplňují tenisové a nohejbalové kurty. K dalším sportovním klubům patří oddíly aerobiku, futsalu a malé kopané a kulturisté.

Město má pestrou nabídku také pro turisty. Zbýšovem procházejí dvě oblíbené cyklostezky. Po sportovním výkonu se můžete odměnit koupelí v moderním koupališti s pěti bazény a osmdesátimetrovým tobogánem, nebo se projít po městě a obdivovat jeho památky. K nejvýznamnějším patří už zmíněný kostel svatého Martina a národní technická památka těžní věž dolu Simson. Pokud hledáte vhodné místo na procházku, zvolte nepřehlédnutelný kopec nad Zbýšovem. Kdysi halda hlušiny vzniklá při těžbě uhlí dnes nabízí nádherný výhled do širokého okolí. Na hranici Zbýšova pak najdete Muzeum průmyslových železnic s projížďkou po úzkorozchodné železnici a několika desítkami exponátů důlních a průmyslových lokomotiv.

Nápověda [zobrazit]

Pod stříškou

Waypointy

Místo k parkování
N 49° 09.208 E 016° 20.918
Zde lze zanechat vozidlo.

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník