Geocaching

Geocaching

Kahan 07 – Újezd – Maťova studánka

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Motorky povoleny Kola povolena Stále dostupné Parkoviště k dispozici Vhodné pro děti Koně povoleni Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Újezd u Rosic

Nejmenší obcí Mikroregionu Kahan je Újezd u Rosic. Ves leží v podhůří Českomoravské vrchoviny a ve starých kronikách je připomínána už v polovině 14. století. Prvními známými vlastníky osady byli vladykové Jan a Hartlib z Popovic. Ve středověku Újezd často měnil majitele a v době třicetileté války byl zcela vypleněn. Po válce zůstalo obydlených pouhých osm domů.

Většího rozmachu se Újezd u Rosic dočkal až v průběhu 19. století a dále po 1. světové válce. Vedle prosperující pily a mlýna tu existovala například autodoprava, která zajišťovala dovážení místních dělníků do zastáveckých uhelných dolů. V roce 1980 při násilné integraci obcí byla ves přičleněna ke Zbraslavi a na deset let se stala pouze opomíjenou místní částí. Teprve rok 1989 přinesl Újezdu opětovnou samostatnost.

Dnes žije v Újezdu u Rosic více než dvěstěpadesát obyvatel. Jejich počet se každé léto rozrůstá o chalupáře, kteří místo zasazené do hlubokých lesů a mezi romantická údolí Újezdského potoka a říčky Chvojnice rádi vyhledávají.

Jedinou významnější historickou památkou je samostatně stojící kaplička svatého Františka z roku 1852. Každoročně se v den sv. Františka Serafinského koná v hasičské zbrojnici mše svatá a v obci pouť. Obec žije bohatým společenským životem. Místem setkávání lidí je náves uprostřed. A příležitostí je opravdu hodně. Ať už ostatková zábava, zajímavé večery, při kterých sousedé ochutnávají výpěstky ze zahrádek a dobroty z nich napečené, nebo tradiční prosincová mikulášská nadílka. Jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí roku je den hudby. U příležitosti mezinárodního svátku vyhrává před místní hospůdkou celé odpoledne kapela. K poslechu i do kroku. O další zábavu se starají dobrovolní hasiči. Na zdejším hřišti začíná každoročně krajská soutěž v požárním sportu. A kdo má raději klidnější prostředí, může mít jen pro sebe krásnou přehradu ukrytou v zelených újezdských lesích.

Nápověda [zobrazit]

Posaďte se ke svačince

Waypointy

Místo k parkování
N 49° 12.958 E 016° 15.253
Zde lze zanechat vozidlo.
Za sucha se dá dojet až téměř ke studánce, ale i tak je to trochu hrbolaté.

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník