Geocaching

Geocaching

Kahan 13 - Kratochvilka - Obecní Úřad

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (nepatrná)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kratochvilka

Kratochvilka leží v jižní části Boskovické brázdy. Návrší, na kterém je obec rozložena dosahuje nadmořské výšky 385 metrů nad mořem a směrem na jih i na sever se tak nabízejí nádherné široké výhledy do krajiny.

Obec vznikla na hlavní spojnici důležitých měst. Z Ivančic tudy vedla ve středověku hlavní cesta do Velké Bíteše, Žďáru nad Sázavou a vůbec celé české země. Formanské vozy plné nejrůznějšího zboží tudy jezdily nepřetržitě. K odpočinku a posílení před další cestou zde vznikl zájezdní hostinec – nazvaný romanticky Kratochvilka. Psal se rok 1626. Teprve v dalším století začalo domů v jeho okolí přibývat a hostinec dal jméno nově vznikající osadě. Obec počítá za datum svého vzniku rok 1783. Razítko, kterým se prezentovala, nese název Obecní úřad Kratochvilka a ve znaku má pasoucího se beránka.

Dnes žije v Kratochvilce přes 420 obyvatel. Kdysi především hornická obec, leží mezi širokými lány polí a cyklostezka Permoníků, která prochází celým zdejším krajem, zavede turisty přímo na náves. Příjemmný stín a odpočinek, tady jako po celou dobu své existence nabízí hostinec. Dnes už tu stojí vlastně dva. Na návsi se můžete zastavit také u pomníku obětí války. Osvobozování obce v roce 1945 se neobešlo bez bojů a kanonád. Jedna z prvních dělových střel vážně poškodila místní kapli, tu už se nepodařilo nikdy postavit znovu.

Kratochvilka žije i současností. V místní mateřské školce i na nedalekém dětském hřišti potkáte spoustu dětí. V nejteplejších dnech léta zase dovádějí u obecního rybníka. Mladší i starší chlapi jsou postrachem okolních pingpongových turnajů a v Kratochvilce se koná každoročně jeden z nejnáročnějších nohejbalových turnajů v širokém okolí.

Nápověda [zobrazit]

Log při čekání na bus

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník