Geocaching

Geocaching

Kahan 06 – Příbram Na Moravě – Kaple sv. Floriána

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Hromadná doprava dostupná Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Kaple sv. Floriána a Panny Marie

Základní kámen kaple zasvěcené patronu Příbrami sv. Floriánovi položili místní obyvatelé v roce 1992. Do té doby jim sloužila malá zděná kaplička s obrazem sv. Floriána na okraji obce. Nová kaple byla vysvěcena v roce 1999 a její půdorys tvoří elipsa, k níž se přidružují elipsovité „buňky“. Na jihu je zpovědní místnost, na severu předsíň a sakristie. Celkový tvar kaple znázorňuje podobu Noemovy archy. Zajímavostí interiéru je plastika Krista na kříži se zvýrazněným srdcem.

První zmínku o Příbrami na Moravě nalezneme na počátku 13. stol. V současnosti žije si spokojeně v této malebné obci na začátku Českomoravské vrchoviny téměř 600 obyvatel. Mezi milovníky zdejšího kraje patří i necelá stovka chatařů a chalupářů. Katastr obce je svou polohou a množstvím přírodních zajímavostí a krás ideálním místem pro rekreaci a výlety v každé roční době. Hluboké lesy s malebnými údolími místních potůčků, kouzelné rybníčky obklopené úchvatnou scenérií květeny i tajemný a trošku strašidelný mlýn vybízejí k romantickým vycházkám. Velmi příjemným místem nejen ke koupání, ale i ke sportovnímu rybolovu je rybník Kuchyňka.

Katastr obce je protkán pěšími i cykloturistickými trasami, na kterých na vás dýchne vůně přírody. Díky iniciativě občanských spolků a místních nadšenců je společenský život obce bohatý na akce s dlouhou či kratší tradicí. Mezi ně bezesporu patří krojované hody, květnová pouť, pálení čarodějnic, den dětí, neckyáda...

V obci je základní škola pro nižší stupeň a mateřská škola. V mimoškolních aktivitách navštěvují děti dramatický, hudební, taneční a fotbalový kroužek a družinu. Ke sportovním účelům vybízí fotbalové, nohejbalové a volejbalové hřiště, tenisové kurty a posilovna. Mezi dominující stavby patří kaple s. Floriána a panny Marie. Skutečnost, že projekt kaple byl oceněn v soutěži novodobých sakrálních staveb, dává příslib skutečného skvostu. Další nesmazatelné stopy křesťanské historie píší řady křížů s biblickými citacemi i kaplička sv. Floriána. Funkci občanské vybavenosti plní obecní úřad, prodejna potravin, prodejna průmyslového zboží, kadeřnictví, dětské hřiště, veřejná knihovna, hasičská zbrojnice a v neposlední řadě dvě hospody a společenský sál. Mezi význačné rodáky obce patří básník a esejista Rajmund Habřina, akademický malíř Rudolf Fila, biochemik Lumír Macholán, Josef Foral a další.

Nápověda [zobrazit]

Elektrický sloup

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník