Geocaching

Geocaching

Kahan 09 - Tetčice - Socha sv. Jana

Založeno: 16.9.2011
Obtížnost:
Terén:
Velikost: (malá)
Atributy: Motorky povoleny Dostupné v zimě Stále dostupné Jídlo v dosahu Hromadná doprava dostupná Parkoviště k dispozici Kola povolena Psi povoleni
Souřadnice: viz geocaching.com »

Socha sv. Jana

Dominantou Tetčic je socha sv. Jana nacházející se na vrcholu skalky poblíž nádraží. Pochází z poloviny 18. st.

Kamenný kříž

U skalky je též kamenný kříž se dvěma pylony z r. 1850. Křížů je v obci celkem 5, nejstarší z r. 1794.

Nejvýchodnější obcí mikroregionu Kahan ležící na pokraji přírodního parku Bobrava jsou Tetčice. Žije v nich něco přes tisíc obyvatel, svým katastrem o rozloze přes tisíc pět set hektarů se ale řadí k největším v okrese Brno - venkov. Většinu území zabírají nádherné lesy polesí Bučina s nejvyšší horou Herzán, měřící 452 m.n.m.

Tetčice jako lidské sídlo jsou prastaré. Dokládají to archeologické nálezy z doby kamenné a především z doby bronzové. První historicky ověřená zmínka o obci pochází z roku 1240, kdy byly Tetčice věnovány cisteriánskému klášteru „Porta Coeli“ v Předklášteří u Tišnova.

Nejstaršími architektonickými památkami je barokní kaple sv. Floriána na návsi ze druhé poloviny 18. století a na skále stojící Socha sv. Jana Nepomuckého. Pochází z přelomu 18. a 19. století. O padesát let později byla doplněna neobvyklou skupinou kříže se dvěma pylony s reliéfy Panny Marie a sv. Jana. Velkého rozmachu se Tetčice dočkaly s nálezem černého uhlí v Rosicko oslavanské pánvi a s příchodem železnice. Ta spojila region s Brnem a přinesla pracovní příležitosti, mimo jiné i rychlým rozvojem místní pily.

Tetčice dnes žijí bohatým společenským a kulturním životem. Před několika lety se partě nadšenců podařilo obnovit ztracený tetčický kroj a místní Krojované slavnosti patří k vyhledávaným přehlídkám tradičních lidových oděvů. Ke kultuře i zábavě slouží místní sokolovna s přilehlým sportovním areálem. Na hřišti se každoročně koná velký turnaj v minikopané Velikonoční beránek, sál je dějištěm karnevalů, country plesů a dětských vystoupení.

Další nabídku přináší i místní knihovna. Mimo zajímavých knih nabízí i dětské oddělení s počítači a klubovnu, která je místem častých výstav, výtvarných dílen a je základnou šachistů, skautů a sdružení žen. Dětem slouží také nové hřiště nedaleko obecního úřadu.

Nápověda [zobrazit]

Snad ji cestáři nezruší

Mapa

« Zpět na výpis

Vzkazník