Pojďte všichni do betléma

Betlémů je letos v Rosicích k vidění opravdu hodně. Velký, dřevěný vyřezávaný už od minulého víkendu stojí na náměstí. Několik desítek jich 14. 12. uvidí návštěvníci Vánočního jarmarku při speciální zimní prohlídce zámku. Ale do toho dalšího se můžete postavit i vy. Stačí dojít se svojí fotografií (nebo klidně celé rodiny) do rosické knihovny a „nechat se nainstalovat“.

Rosice betlem3

Akční knihovnice totiž vymyslely městský betlém v pravém slova smyslu. Betlém tvoří rosické reálie, jako kostel či zámek, a postavičky s obličeji opravdových Rosičáků. Ale zapojit se mohou i přespolní a také si vybrat, zda chtějí být umístěni u zámku, kostela nebo jen tak v prostoru.

Právě nad tím, kde vzít to, co je pro Rosice typické, tedy radnici, kapličku nebo sloup hanby, si knihovnice Monika Rovná a Jarka Eliášová lámaly hlavu nejvíc. „Měly jsme štěstí, že v roce 2006 vznikl ve škole kalendář z kreseb žáků, kde všechny tyto obrázky byly a také, že si kalendář uschovala paní zástupkyně a půjčila nám jej,“ popisuje vedoucí rosické knihovny Monika Rovná.

Rosice betlem2

Podle ní si každý přijde na své. Dětem se líbí světýlka, dospělým obrázky a všichni jsou zvědaví na postavičky. Každým dnem je betlém plnější a plnější. Datum nejzazší „sebeinstalace“ je 23. prosince, pak knihovna na vánoční svátky zavírá.

A jak nápad vůbec vznikl? „Byly jsme před dvěma lety na výstavě betlémů v českobudějovickém Jihočeském muzeu. Zde usilovali o zápis do České knihy rekordů. Obyvatelé Budějovic a především žáci škol vytvářeli svoje postavičky a ty instalovali do reálií svého města. A protože my knihovnice máme přečtenou knihu Kraď jako umělec, nebylo nic snadnějšího než nápad přivézt do Rosic,“ směje se Monika Rovná a dodává: „Betlémářství je v našich zemích tradicí, a tak i v knihovně tato tradice zůstane.“

Takže vyberte fotku, vytvořte si postavičku a pak už stačí jen při jejím umisťování v rosické knihovně zazpívat Půjdem spolu do betléma. A taky si na svátky půjčit nějakou dobrou knížku.

Rosice betlem1

obecné info, zajímavosti

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso