Kratochvilský návod, jak na sociální sítě a nezbláznit se
„To uděláte pomocí klávesové zkratky Alt V…“ „Á co???“ těká poplašeně oslovená dáma pohledem mezi monitorem, klávesnicí a mladíkem, který jí tu nesrozumitelnou formulku sdělil. Po měsíci a čtyřech setkání už jednoduchý trik pro napsání takzvaného zavináče, nezbytného pro mailovou komunikaci, zadá bez zaváhání, stal se součástí jejího života. Také mnoha dalších seniorů (ale také čtyřicátníků) z Kratochvilky, kteří pravidelně docházejí na „facebookové“ školení do zdejšího sálu. Je tak oblíbené, že po Novém roce následuje už páté sezení.
Heslem školení je „Jak na sítě a nezbláznit se z toho“ a jeho hlavními hybateli jsou starosta František Malý a školitel Tomáš Dillenz. Když někdo tápe, je připravena mu pomoci také pedagožka Petra Jonášová, technické věci řeší Roman Růžička. Pod jejich laskavým dohledem účastníci za těch několik málo hodin zvládli to, co jinak děti svým rodičům složitě vysvětlují při letmých návštěvách a výsledkem je pouze popsaný blok a zmatek v hlavě.
Kratochvilští frčí na oficiálních stránkách obce, mají svoji skupinu a ještě speciální skupinu pro ty, co chodí na školení. Právě díky tomu, jak se bravurně naučili ovládat Facebook, patří fotka kratochvilského vánočního stromu na stránce Mikroregionu Kahan mezi nejlajkovanější a nejsdílenější, protože vědí, jak informaci dostat dál.
Cíl: co nejrychlejší rozšíření důležitých zpráv
A o to vlastně v celém projektu jde… až to bude nutné, co nejrychleji a mezi co nejvíc lidí rozšířit důležitou informaci, třeba pro život v obci. Zároveň sdílet zážitky z kratochvilského dění, paradoxně přes moderní technologie se stmelit. Vymění si tak informace i lidé, kteří se normálně ani nemají šanci potkat na ulici a předtím se maximálně pozdravili.
„Máme rozhlas, máme zpravodaj, máme web, ale dnes se informace jednoznačně nejvíc sdílí přes sociální sítě. Máme tak mnohem větší možnost dopravit důležité sdělení rychle a jistě,“ popisuje starosta František Malý, který si školením prochází se všemi ostatními.
I ten, kdo nemá čas zrovna do sálu skočit a je v patřičné skupině, vidí, co se děje, co kolegové dělají a může tak akorát litovat, že pondělní sezení nestíhá. Účastníci třeba na vánoční prázdniny dostali několikabodový domácí úkol, jehož začátek, průběh i konec každý vidí a nakopne jej to, aby také začal.
„Jelikož jsou na školení lidé s různými zkušenostmi, je zapotřebí vždy věnovat práci tomu, kdo se v daném tématu orientuje nejméně a poposunout ho na úroveň těch zkušenějších,“ přibližuje Tomáš Dillenz a směje se, že svůj původní plán měl jasně a kompletně daný, ale během sezení také prošel kompletní změnou. „Jsou vidět velké pokroky a moc se mi líbí přístup všech zúčastněných, a třeba i to, jak zodpovědně plní úkoly. Všichni jsou moc šikovní,“ chválí svoje žáky Dillenz.
„Facebookové školení je logickým pokračovatelem kurzů, které se na Kratochvilce odehrály již před několika lety a zájemci se učili obecné a bezpečné práci s internetem a komunikaci přes mail,“ říká František Malý.
Pokud si představujete, že v sále panuje napjaté ticho a jen poctivý trénink, tak se mýlíte. Tím, že vedle sebe sedí dlouholeté kamarádky nebo kamarádi a na promítacím plátně je vidět, co do skupin přidali za fotky či komentáře, se celé dvě hodiny místnost otřásá smíchy. Učí se, jak si nastavit soukromí, jak vytvořit událost, jak nakládat s fotkami, jak označovat svoje parťáky. K tomu kafíčko, čaj, zákusek… v Kratochvilce se ze sítí rozhodně nezblázní.