Hustá mlha zpečetila před 82 lety život dvou pilotů. Událost, k níž se však objevily nové informace, připomene pietní akt
Před 82 lety došlo v lesích mezi Zakřany a Zbýšovem k tragické letecké havárii. Nepřežil ani jeden z dvoučlenné posádky. Pomník, který léta událost připomíná a je častým cílem procházek, se dočkal opravy a nově i informační cedule. Při zkoumání spisu se objevily nové okolnosti, stroj podle spisu kolem zavadil o blízkou hájenku.
Text: Halka Horká, foto: archiv Jiřího Urbánka
30. srpna 1938 se z vyškovského letiště vznesl stroj Letov Š-328.220, jeho posádka pilot četař Václav Zach (na horním snímku vlevo) a pozorovatel desátník Ladislav Erban (vpravo) měli za úkol doletět do Třebíče. Šlo jeden z mnoha cvičných letů, které tou dobou probíhaly, ještě nebyl čas mobilizace, ale atmosféra byla jednoznačně předválečná. Dvojice však už cíle nikdy nedosáhla. Letci havarovali v lese mezi Zbýšovem a Zakřany. Nepřežili. Nejčastěji se hovoří o tom, že důvodem byla špatná viditelnost, v ten den byla hustá mlha a stroj ve velmi nízké výšce narazil do stromů.
Vrak letounu Fota: archiv Jiřího Urbánka, Marie Albrechtové. Perokresba: Miroslav Vomáčka
"Přišel jsem však na to, že dezorientovaní letci těsně před havárií škrtli o střechu zbýšovské hájenky. To je mohlo ještě víc rozhodit," říká Jiří Urbánek. Měl možnost nahlédnout do starého armádního vyšetřovacího spisu, technická závada je v dokumentech z 1. září 1938 vyloučena. Nových informací je víc, jak se mohou přesvědčit návštěvníci, kteří k místu "u padléch letců" přijdou. Od neděle tu totiž díky Urbánkovi a jeho kamarádům, městu Zbýšov a Vlastivědnému spolku Zbýšov bude instalovaná zbrusu nová informační tabule. A celý pomník se dočkal obnovy, včetně modelu dvouplošníku české výroby, s kterým muži tehdy letěli. Jelikož se na tabuli nevešly všechny věci, o události vznikla také malá publikace, kterou zájemci dostanou na místě.
Pátrání po příbuzných
Byť je to od neštěstí 82 let a armáda tehdy vrak do týdne zlikvidovala, dodnes se zde dají najít úlomky z letadla. Svědčí o tom nálezy, které při obnově pánové našli s pomocí detektoru, ale některé vykopali při úpravách pomníku. "Je to o to zajímavější, že stroje Š-328.220 se dodnes nedochoval ani jediný kus," poznamenal Urbánek.
Zbýšov tehdy havárie velmi zasáhla, denně na místo chodily davy lidí a rakve obou letců byly vystaveny ve zdejším kostele. Odtud byly odvezeny do jejich rodišť. Tělo Václava Zacha bylo pochováno u Strakonic, Ladislav Erban spočinul v Jilemnici. Právě tam se Jiřímu Urbánkovi podařilo dopátrat letcovy příbuzné. Pokud vše klapne, na nedělní pietní akt by se měly dostavit dvě Erbanovy neteře, Marie Albrechtová se sestrou.
Místo po dopadu letounu
"Ve velmi starém městském zpravodaji jsem četl o obnově pomníku, kterou prošel zhruba před čtvrt stoletím. Tam byla zmíněna jména pozůstalých a rodiště. Pak jsem si vzpomněl, že mám kousek od Jilemnice známého a zkusil, zda náhodou v místě nezná někoho, kdo by zase mohl znát Erbanovy příbuzné. Byla to úplná haluz, ten kamarád zajel na úřad Karlov u Čisté, kde místní starosta o nehodě věděl a odkázal jej na paní Albrechtovou. A když se k ní stavil, tak zjistil, že paní s jeho maminkou chodila do práce," směje se Urbánek, jak je svět malý. Paní Albrechtová, dcera Erbanova bratra, poskytla amatérskému badateli několik fotografických alb a cenných informací.
Žulový pomník je dnes obklopen borovicemi a duby, přímo u něj "drží stráž" mladá lípa. Jakoby semínko vědělo, kde pustit kořeny... Od pomníčku koukáte na panorama Zakřan, keškaři zde mají schovaný svůj malý poklad. Je to místo, kam se chodí na vycházky, o osudech letců dnes vědí spíš starší ročníky. Čtyřicátník Urbánek sem míříval na výšlapy už se školkou nebo družinou, nikdy se o místo nijak významně nezajímal. "O nehodě se za mého dětství moc nepovídalo, jen že tam "za války spadlo letadlo" a na mě to místo dýchalo určitým tajemnem a chtěl jsem se o tom dozvědět víc. Jsem takový malý amatérský historik a doba a věci z první republiky se mi líbí. Navíc jsem zbýšovský patriot, tak mě věci kolem Zbýšova zajímají," líčí. Loni na podzim jej nadzvihlo, že někdo z pomníku strhl fotografie. A už to jelo. S kamarády z Okrašlovacího spolku Zbýšov, jak si z legrace říkají, instalovali lavičku, naplánovali komplet obnovu. Urbánek z vosku vytvořil model dvouplošníku a nechal jej ve slévárně odlít. Výsledkem je nedělní akce. Začíná ve 14 hodin.
Letoun Letov Š-328.220