Před sto lety se z Božího Požehnání stala Zastávka
3. listopadu uplyne 100 let od přejmenování někdejšího Božího Požehnání na dnešní Zastávku. Důležitý mezník obce připomíná výstava v Regionálním informačním centru, kterou díky okolnostem budou pořadatelé zprostředkovávat on-line.
Text: Halka Horká
Zastawka, tak se jmenoval zájezdní hostinec na křižovatce důležité obchodní cesty na Rosice, Ivančice, Náměšť nad Oslavou a Velkou Bíteš. Stál samostatně na okraji rozsáhlých lesů v místech někdejšího Hornického domu (budova vedle kaple sv. Jana Křtitele). Ve vrchnostenských archivech je jeho název uveden v roce 1775. S objevem černého uhlí vzniká o sto let později okolo hostince obec a dostává jméno Boží Požehnání, německy Segen Gottes.
Boží Požehnání (Segen Gottes), od roku 1920 Zastávka na historické pohlednici. Foto: soukromý archiv
Jenže dolování uhlí bylo božím požehnáním nejvíc pro těžaře, samotní havíři a místní název příliš neprožívali. Navíc se více používal německý ekvivalent Segen Gottes. A tak po vzniku Československé republiky v roce 1918 hned nově vzniklé zastupitelstvo požádalo o změnu názvu na dávnou Zastávku. Jak vyplývá ze sbírky zákonů s vyhláškou ministerstva vnitra z ledna 1921, změna názvu byla povolena 3. listopadu 1920. „Povolení vydala Zemská politická správa,“ přiblížil Dalibor Kolčava, velký znalec Zastávky a člen Vastivědného spolku Rosicko-Oslansko, který se historií obce zabývá dlouhá léta a momentálně s kolegy o ní připravuje knihu. Po přesném datu změny pátral a nakonec potřebné dokumenty našel v Moravském zemském archivu. „V Lexikonu obcí ČSR se jméno Zastávka objevuje od roku 1924, pošta a nádraží začaly užívat název Zastávka u Brna v lednu 1925,“ doplnil badatel.
A je to oficiální. Foto: Moravský zemský archiv
Tomuto zásadnímu dějinnému mezníku se věnuje výstava v Regionálním informačním centru (RIC) Zastávka. Otevřena byla 19. října a zůstat měla měsíc, ale doba se prodlouží zřejmě až do konce letošního roku. Současná epidemie odsunula i slavnostní připomínku změny názvu s kulturním programem. „Jak jen to bude možné a bezpečné, aby se shromáždilo více lidí, akci uspořádáme. Teď nabízíme zájemcům alespoň virtuální nahlédnutí na zajímavé zastávecké momenty na našem Facebooku,“ uvedla Jarmila Helsnerová z RIC.
Základem expozice jsou historické fotografie „Vycházeli jsme především z archivu RIC, ale také jsme využily snímky od občanů Zastávky, které nám k této příležitosti zapůjčili. Z dobových materiálů jsme vybrali zajímavé texty a dokumenty,“ popsala šéfka centra.
Výstava věnovaná 100 letům od přejmenování obce zabírá celé RIIC Zastávka. Foto: RIC
Při svém vzniku byla Zastávka obcí hornickou, uhlí se zde dolovalo od roku 1788 po dobu zhruba 180 let. Nechybí tedy spousta fotografií s touto tematikou. „Proto jsme také zmapovali důl Julius a zařadili další fotografie, převážně snímků z dalšího zastáveckého dolu Herring. Časovou osu jsme doplnili popisky a vypovídajícími fotografiemi,“ vysvětlila Helsnerová. Dokumenty a snímky doplňují vitriny s hornickými artefakty, od svítilen, přes dýchací přístroje po pamětní předměty k někdejším Dnům horníků. Historii Zastávky dokreslují nejdůležitější a nejzajímavější osobnosti – letec RAF Alois Keda, spisovatel a ředitel dolu Julius Mirek Elpl, pedagog a malíř Jan Žalud, pedagog Antonín Rada, architekt a stavitel Richard Martin či badatel František Čech. „Máme také fotografie všech představitelů obce s jejich podpisy,“ dodala Kateřina Havlová z RIC, které sídlí u nádraží. Hlavní zdejší koleje (a pak železárny u dolů) stojí za rozvojem těžby uhlí a Zastávky samotné. Mimo jiné železnice mezi Brnem a Božím Požehnáním vystavěná v letech 1852 – 1855 byla jedna z prvních v českých zemích a rakouském mocnářství.
Při plánování výstavy se pracovnice centra domluvily na spolupráci se místním Domem dětí a mládeže a se Základní uměleckou školou. „DDM pro tuto příležitost vyrobil keramické kachlíky významných budov, které jsme doplnily mapou. Žáci umělecké školy podle článku pana Dalibora Kolčavy zobrazily zastávecké hostince a jejich provozovatele. Přidáním popisků k jejich výtvarným dílkům jsme doplnily představu o místních restauracích a lokálech od doby jejich vzniku,“ dodala Jarmila Helsnerová.
V Zastávce se těší, až nebudou muset výstavu zprostředkovávat jen přes monitory, ale uvítají návštěvníky naživo. Ti si navíc budou moci pořídit dvě pohlednice, které u příležitosti výročí obec vydala.
U příležitosti vyšly výroční pohlednice. Foto: RIC Zastávka