Protiatomový kryt pod rosickým zámkem byl přísně tajen. Pojďte do něj a do doby studené války nahlédnout s akcí Zámek v obležení
Pojem studená válka není pro mnoho z nás příjemným. Mladší ročníky už jen asi tuší, co znamenal. V případě prorokované atomové války by přežili jen privilegovaní, ti co by se vešli do speciálních krytů. Jeden takový vlastní Rosice a překvapivě jej najdete v areálu zdejšího krásného renesančního zámku. Je schovaný pod zámeckou zahradou, byl vysoce utajovaným místem, kam by se v případě ozbrojeného konfliktu a "padnutí Brna" přemístilo zdejší velitelství civilní obrany. Objekt 10-R byl tak tajný, že dodnes není možno na spoustu otázek odpovědět. Až v letech 1992 – 1993 přešel s celým zámkem do rukou Rosic a vlastně se zjistilo, co se pod zahradou 27 let skrývalo. Pokud vás zajímá, jak rozsáhlý podzemní objekt to, co obsahoval a kolik lidí by uchránil, určitě se přijďte podívat 28. a 29. srpna na akci Zámek v obležení. Kryt v ní hraje hlavní roli... a díky doprovodnému programu můžete na dva dny do těžce napjaté doby nahlédnout. "Cílem je ukázat, že kromě renesanční a žerotínské historie má zámek i další tvář, a tou je relikt studené války, který také stojí za to vidět. Je to zkrátka nedílná součást historie místa a doby. Vstupné, které na venkovní program je dobrovolné, bude sloužit k dalším opravám právě v krytu," přibližuje kastelán Ludvík Vaverka.
Text: Halka Horká, foto: archiv Zámku Rosice, Města Rosice a TV Nova
Kastelán rosického zámku Ludvík Vaverka při tvorbě fotek na plakát akce Zámek v obležení
Renesanční zámek s protiatomovým krytem, to je velká rarita. Co o bunkru víte?
Byl postavený v první polovině 60. let 20. století pod označením Objekt 10-R jako záložní velitelství systému civilní obrany Brna. Byl vyprojektovaný v roce 1962 VPÚ Bratislava, Atelier Brno (náčelník Atelieru Ing. Ladýř, zodpovědný projektant Ing. Šíma). Následně byl postaven v letech 1963 - 1965. Byl postaven a provozován v utajovaném režimu. V letech 1992 - 1993 byl předán Městu Rosice. Kryt byl v režimu (dnešní terminologií) stand-by. To znamená, nebyla v něm uvnitř trvalá služba, ta byla v jiných místnostech zámku, kde je dnes Galerie Pod Šenkem, ale v případě krizové situace měl být do několika hodin aktivován a zprovozněn.
Ví se, kdy a proč nápad pod zámkem přišel?
Odkud pocházel původní návrh a z čí jasnozřivé hlavy vyšel, nevíme.
Ví se, proč Rosice?
Místo bylo vybráno proto, že - podle zprávy k projektu – má „zaprvé dobré podmínky pro radiové spojení s Brnem, zadruhé nepředpokládá se dlouhodobá existence zámku“.
Filtrovna vzduchu
Pro koho přesně byl vystavěn?
Jednalo se o záložní velitelství civilní obrany města Brna. Nebyl tedy určen k úkrytu osob, ale byl určen jako velitelské stanoviště. Jeho kapacita byla asi padesát osob.
Jak je rozsáhlý?
Má plochu 788 m2 a původně měl 52 místností. Počet je dnes nižší, některé příčky byly vybourány.
Co všechno uvnitř je?
Měl kompletní vybavení a plné zázemí, včetně kuchyně, ubikací pro osoby uvnitř a podobně. Dnes v něm budujeme prohlídkový okruh, zatím má 9 místností. Podařilo se nalézt původní dokumentaci, to znamená že budeme postupovat podle ní. Kryt má již zprovozněnou vzduchotechniku, nyní dáváme dohromady za pomoci nadšenců z Veteran Vehicle Club Březník i dieselagregát k výrobě elektrické energie. V části prostor je všelijaký nepořádek, který zde zůstal po minulých pětadvaceti letech, kdy kryt sloužil spíš jako odkladiště všeho možného.
Z vybavení krytu
Slyšela jsem, že filtrovna vzduchu by v žádném případě nestačila. Je to tak?
Bohatě by stačila. Byla dimenzována na plánované počty osob a byla na svou dobu velmi dokonalá, ostatně prakticky plně funkční je i dnes.
Jak to bylo se zásobováním?
Kryt měl mít jako zdroj vody studnu, která ale - pokud je nám známo, nebyla nikdy vykopána. Měl napojení na veřejný vodovod. Soudruzi patrně předpokládali, že válka-neválka, voda poteče pořád. Bylo zde a stále je elektrické vytápění, kterým byl ohřívaný vzduch proudící dovnitř nebo cirkulující krytem. Energetická „úspornost“ je taková, že den provozu by vycházel v dnešních cenách na pět až sedm tisíc korun. Nicméně – funkční je stále, jen nemáme odvahu a peníze to pustit. (smích) Kryt má nouzový únikový východ a zásobovací vstup. Přijeďte a zkuste hádat, kde je a kam vede!
Byl strategickým bodem v mapě civilní obrany?
Byl významným bodem, šlo přece jen o záložní velitelství civilní obrany.
Odehrálo se zde nějaké významné cvičení vojenské či občanské?
Nemáme o tom žádné věrohodné informace. Jak už jsem říkal, až do předání městu byl kryt a jeho provoz v utajovaném režimu.
Z vybavení krytu
Vybavení je původní, nebo je doplňujete z aukcí či darů?
Prakticky většina původního vybavení byla v 90. letech a následně první dekádě 21. století rozprodána nebo vyhozena jako šunt z komunistické éry. Byla to velká neprozíravost a špatný počin tehdejšího vedení správy zámku, protože kryt byl městu předán plně vybavený a funkční. Kdyby zůstal tak, jak byl, měli bychom dnes unikátní muzejní soubor a velkou atrakci. Máme ji sice i tak, protože není jiný renesanční zámek, který by měl vlastní protiatomový kryt, ale mohla být větší. Část technického vybavení naštěstí zůstala (filtrovna, vzduchotechnika, dieselagregát, částečně funkční elektroinstalace), ale z inventáře mnoho nezbylo. Snažíme se jej doplňovat z různých bazarů, velmi si vážíme také darů, které nám lidé přinášejí na zámek. Pokud máte doma něco, čeho se chcete zbavit a tematicky by odpovídalo první polovině 60. let, přineste nám to, může se to hodit. Hledáme nádobí, hliníkové příbory, staré várnice, kovové vojenské postele či stolky, kusy uniforem, umakartové židle či stoly, plechovky od potravin či obaly od léků, starou televizi z 60. let, dobové plakáty či propagační hesla a předměty... Budeme za to vděční a poslouží to dobré věci.
Kryt má určitě řadu zajímavostí, které lidé při návštěvě uvidí nebo o nich uslyší.
Vchod je ze zámecké zahrady a vypadá tak trochu jako stará autobusová zastávka. Ale je původní, a tak jsme jej tak nechali, prostě patří k zámku a jeho historii. Máme zde i malou zbrojnici s několika samopaly vz. 58, kulometem a podobně. Budujeme v jedné místnosti malou expozici Prvorepublikových opevnění, společně s Klubem vojenské historie Vratěnín.
Z vybavení krytu
Jak vy osobně na kryt pohlížíte? V Brně je ten pod Špilberkem velký hit, ve Výpustku též.
Oba zachovalé kryty jsou právě příklady míst, kde se majitelé či správci zachovali jinak a sami si ho nerozebrali pod rukama. Já jsem rád, že tady kryt máme, protože je to zkrátka nedílná součást historie místa a doby. Chápu jej jako příležitost a výzvu, jak vybudovat expozici studené války, protože vnímám, že zejména u dětí a mládeže mizí pojem o tom, co to bylo za dobu. Spolupracujeme s řadou nadšenců, kteří nám pomáhají a snažíme se kryt společně dostat do co nejlepší návštěvnické kondice. Naštěstí si již návštěvníci uvědomují, co je to za zajímavost, tady na zámku, a návštěvnost krytu se zvyšuje.
Povědomí chcete zvýšit zmiňovanou akcí Zámek v obležení, kterou chystáte na 28. a 29. srpna. Co návštěvníky čeká?
Na každou hodinu jsou nachystané prohlídky. Vstupenky jsou v předprodeji v rosickém infocentru, budou i na místě. Doporučujeme rezervaci, protože dovnitř se naráz vejde 15 lidí. Kromě toho bude na nádvoří velká výstava vojenské techniky VCC Březník. Dopraví do Rosic asi 20 kusů, pokud vše klapne, tak i pásová obrněná vozidla BVP a kolový obrněný transportér OT-64 vúpravě radiovozu. Připravujeme program pro děti, v duchu doby, kam se pomyslně vracíme, tedy si zkusí plazení pod překážkou, hod granátem na cíl, bude zde airsoftová střelnice a podobně. K jídlu bude kromě jiného vojenský guláš... Cílem je ukázat, že kromě renesanční a žerotínské historie má zámek i další tvář, a tou je relikt doby studené války, který také stojí za to vidět. Na doprovodný program je vstupné dobrovolné a poslouží k dalším opravám právě v krytu.