Snídaně na haldě, havířské vzpomínky, jízdy v důlním vláčku. Akce S párou za horníky vás vezme do doby dolování černého uhlí na Rosicko-Oslavansku
Třetí ročník zážitkového výletu S párou za horníky se chystá na sobotu 13. srpna. Ráno jej odstartuje snídaně na haldě ve Zbýšově. Dále se k základu "jízdy parními a dieselovými vlaky Muzea průmyslových železnic a prohlídka těžní věže Simson" se přidávají komentované výstupy na zbýšovskou a babickou haldu či pátrání v historických fotkách. Akce je připomínkou dolování černého uhlí v oblasti Rosicko-Oslavanska, jehož historie se uzavřela přesně před 30 lety.
Aktualizováno pro událost 13. srpna
Před třiceti lety štoly někdejších dolů Rosicko-Oslavanska pomalu zaplavovala voda se vším, co v nich zbylo. Čerpadla už od února 1992 nejela, stroje se zastavily, okolo těžních věží mizela zařízení a chystaly se na svou kompletní likvidaci. Více než dvousetletá historie dolování černého uhlí, jen kousek od Brna, skončila. Málokdo mimo region o ní dnes ví. Proto ji mikroregion Kahan ve spolupráci s obcemi Zastávka, Zbýšov a Babice připomene akcí S párou za horníky.
INFORMACE KE SNÍDANI A JÍZDNÍ ŘÁD KE STAŽENÍ ZDE
Důležité dopravní upozornění: Pokud jedete vláčkem ze Zastávky, doporučujeme přijet s větším předstihem, opravuje se hlavní tah, jsou zde semafory a minimálně se čtvrthodinou zdržení musíte počítat. Pokud jedete vláčkem ze Zbýšova, tam je situace normální, doporučujeme přijet přes Kratochvilku a vyhnout se Zastávce, od Náměště to vezměte přes Zakřany.
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ BODY PUTOVÁNÍ V MAPĚ: mapy.cz/s/mafadosegu
Přijďte přivítat den na haldu
Zážitkový výlet má za sebou červnové kolo a připravuje se sprnové. Základem stejně jako v předešlých dvou ročnících zůstává propojení jízd parní mašinou a důlním vláčkem Muzea průmyslových železnic a výjimečně otevřené těžní věže Simson ve Zbýšově.
13. 8. začne akce snídaní na zbýšovské haldě. "Výhledy z ní jsou nádherné, na okolní obce, blízké Ivančicko, lesní komplex Bučín, ale až na Pálavu a Alpy. S dobrým jídlem a pitím budou ale ještě krásnější," říká Halka Horká, která se stará o propagaci oblasti zahrnující 14 obcí, které někdejší těžba téměř bez výjimky silně zasáhla. "Sraz na snídani bude pro ranní ptáčata pod haldou v 7:30 a vyrazí se vzhůru tak, abychom se mohli začít rozhlížet z vršku v 8 hodin. Nahoře se bude snídat do 10. hodiny, kdykoliv mezi 8. a 10. je možné přijít a připojit se," dodává Horká.
K ochutnání bude připraveno občerstvení od místních Kahan výrobců - sladké i slané snídaňové menu, od sendvičů, slaných koláčů, po sladké pohárky pro malé návštěvníky, káva, čaj, limonáda. "Doporučujeme si vzít piknikovou deku a opravdu si užít letní ráno. Pokud to klapne, tak i za lehkého hudebního doprovodu," přibližuje Horká s tím, že snídani podpořil Jihomoravský kraj prostřednictvím MAS Brána Brněnska. Kdyby hrozilo, že nad haldou a celou akcí spustí déšť, snídat se bude u těžní věže Simson. Vstupné bude dobrovolné.
I v srpnovém termínu se budou moci návštěvníci prohrabat stovkami historických fotografií. "Navazujeme na náš letošní projekt Dolujeme vzpomínky k 30. výročí ukončení těžby. Pro turisty mohou být fotky zajímavé samy o sobě, informace o zdejší těžbě táhnou, místním pak mohou připomenout kamarády či bývalé kolegy. Pátráme po jménech jednotlivých havířů či lidí, kteří pracovali na zdejších šachtách," popsal Petr Pospíšil, předseda mikroregionu Kahan a starosta Zastávky. Stovky fotografií pro prohlížení budou připraveny v těžní věži Simson.
Společné výstupy na umělý kopec
Půjde se i na haldu v Babicích. Na kopec hlušiny u bývalého babického dolu Ferdinand se s výkladem půjde v 11:15 a výletníky na místo dopraví důlní vláček Muzea půmyslových železnic. Další k haldě dorazí ve 14:15.
Na vršku babické haldy. Foto: Lucie Šímová, fotosoutěž Kahanu 2020
Parňáky, diesely... skrytá krása průmyslu
Hlavním centrem dění zůstávají areál Muzea průmyslových železnic a jízdy krásnými malými mašinkami na trase Zbýšov–Babice–Zastávka a zpět. A těžní věž Simson ve Zbýšově.
Vláčkaři si letos dopřejí dárek v podobě silné parní lokomotivy BS80 z roku 1951, kterou se jim podařilo získat. Od loňského roku ji pomalu, o víkendech a ve svých volných dnech, opravovali pucovali a dávali nový život. "Premiérovou jízdu by měla zažít o prázdninách, přesný termín dáme včas vědět," říká Filip Kaněk z muzea. Červnový termín akce S párou za horníky ještě obsloužila jejich milovaná lokomotiva Henschel z roku 1913, srpnový termín už na kolejích návštěvníci potkají "béesku".
Jízdy s párou jsou velmi žádané, doporučujeme rezervaci na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., které se otvírají vždy týden před akcí.
Současně na koleje vyrážejí i vagonky tažené diesely a není to o nic menší zážitek – soupravy se na trati potkávají a vidět parní stroj a jeho údržbu v akci zvenčí, to technické nadšence chytí za srdce.
Jízdní řád na 13. 8., stáhnout si jej můžete ZDE.
Jak dlouho vás to bude bavit, můžete v areálu muzea prolézat a prohlížet stroje, které bývají světu skryty v továrnách, v lomech, cihelnách, prostě průmyslovém provozu. Mají jich tu na stovku. Podrobnosti o muzeu najdete ZDE.
Počítejte s delším časem, co tu strávíte, i proto, že pro děti bude v depu nachystaná kreativní dílna. Bude se malovat na kamínky, na trička, vybarvovat obrázky pomocí barevného písku. Hlavně mašinky, ale motivů nejen z Kahanu je připraveno mnoho. Nakreslené kamínky pak s námi můžete roznést po haldách nebo na další místa, kam ten den zamíříte. Samozřejmě si je můžete odnést domů.
Poslední mohykán Simson
To, že se v oblasti dolovalo černé uhlí, poznáte naplno ve zbýšovské těžní věži Simson. Láskyplně ji (stejně jako zmiňovanou haldu nebo bývalou cihelnu) opečovávají členové Vlastivědného spolku Zbýšov za velké podpory města. Je krásná zvenčí i uvnitř, kde pánové vytvořili malé hornické muzeum. Návštěvníkům osvětlí, na co a jak se používaly jednotlivé nástroje, děti nechají cinkat na repliku důlního výtahu, provedou vás historií osvětlení ve štolách nebo záchranářských prací. Přesně vědí, o čem mluví, sami totiž ve zdejších dolech pracovali na nejrůznějších pozicích. "Jejich povídání je ten největší poklad, protože těžkou a nebezpečnou práci zažili, dovedou o ní neuvěřitelně živě vykládat. Lepší průvodce než samotné havíře nelze najít," vyzdvihuje Halka Horká.
Zajímavé je i prostranství kolem věže. Ke štole s ukázkou kovového zpevnění, takzvanými hajcmany, a řadě strojů, kterými se dobývá černé uhlí, letos přibyla replika štoly s dřevenou výztuhou. V takových pracovali horníci v začátcích těžby, ale dřevem se chodby při ražbě v některých místech vyztužovaly až do posledních dní, co zdejší doly fungovaly. Podrobnosti o Simsonovi najdete ZDE.
Zbýšovský "poslední mohykán" je jednou z mála fyzických památek, které v oblasti zůstaly, zbytek věží šel k zemi. Pak už zůstává jen oslavanská Kukla.
Přijeďte S párou za horníky a poznejte život havířů ze všech stran.
DALŠÍ ZÁŽITKY
- kreativní
Výtvaná díla bude připravena v areálu MPŽ. Bude se malovat na kamínky, na trička, vybarvovat obrázky pomocí barevného písku. Hlavně mašinky, ale (nejen) Kahan motivů je připraveno mnoho. Nakreslené kamínky pak s námi můžete roznést po haldách nebo na další místa, kam ten den zamíříte. Samozřejmě si je můžete odnést domů.
- gurmánské
Ochutnejte, co jedli chudí havíři. Dříve jednoduchá strava nutná pro přežití rodiny, dnes velké laskominy. Brambory, chleba, luštěniny, tuk, povidla, mák, sem tam maso. Nechte se překvapit, co z těchto ingrediencí nabídne restaurace Dělnický dům v Zastávce.
- jazykové
Poslouchejte místní, jak hovoří. Je to zvláštní směsice, kterou stvořily různé národnosti, které sem přicházely za prací. Čeština, němčina, maďarština, polština či rumunština v kombinaci s hanáckým dialektem někomu trhá uši, jiný valí oči. :)
PRAKTICKÉ INFORMACE
VSTUPNÉ A OTEVÍRACÍ DOBA
1) na snídani na haldě je vstupné dobrovolné; 7:30-10:00
2) na Simsonu je vstupné dobrovolné; otevřeno 10:00–18:00
3) úzkorozchodná železnice podle ceníku na mpz.cz, doporučujeme rezervaci na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; otevřeno 9:30–18:00, první vlak ze Zbýšova vyjíždí v 10:00, ze Zastávky 10:30
4) Mezi věží a muzeem pojede kyvadlová doprava zdarma
PARKOVÁNÍ
velké odstavné plochy jsou u těžní věže Simson, u MPŽ, parkoviště je také u zastáveckého nádraží
VYBAVENÍ
vhodné pro pěší i cyklisty, při výstupu na haldy doporučujeme dobrou turistickou obuv
OBČERSTVENÍ
- základní je k dispozici v Regionální informační centrum Zastávka a MPŽ - Muzeum průmyslových železnic
- v Zastávce se najíte v Restauraci Dělnický Dům nebo bistru Ježek u cesty (obojí v blízkosti nádraží)
- ve Zbýšově se občerstvíte v Hornickém domě