Jak se bude vzpomínat na Zdeňka Kožmína?
28. února by se dožil sta let významný pedagog a literární vědec prof. PhDr. Zdeněk Kožmín, CSc. K uctění jeho památky připravují Filozofická fakulta Masarykovy univerzity a Klub absolventů gymnázia v Zastávce sérii vzpomínkových akcí a dalších aktivit.
- 27. února od 16 hodin bude v čítárně kaFFe na Filozofické fakultě MU slavnostně zahájena výstava věnovaná životu a dílu Zdeňka Kožmína. Výstava bude přístupná pro veřejnost do 6. března v budově B a záštitu nad ní převzala primátorka města Brna JUDr. Markéta Vaňková.
- 1. března od 15 hodin se také uskuteční setkání absolventů gymnázia a dalších zájemců na hřbitově v Kunštátě, kde je profesor Kožmín pochován. Kdo by se chtěl připojit, může vyrazit společným autobusem v 13:30 ze Zastávky (zájemci se hlásí paní Evě Kokešové do 23.2.) , účastníci mohou nastoupit i v Brně. Po pietním aktu, kterým provede moderátorka Lenka Solanská, následuje prohlídka hřbitova, na kterém spočinuli například básník František Halas či spisovatel Ludvík Kundera.
- 11. června se na Velvyslanectví České republiky ve Vídni bude konat vernisáž výstavy o Zdeňku Kožmínovi.
- 10.-11. září se v Ústavu české literatury FF MU chystá o Kožmínově životě a díle konferenci.
- 4. října se v areálu gymnázia v Zastávce uskuteční setkání absolventů a slavnostní odhalení Lavičky Zdeňka Kožmína. Do oslav se zapojí i současní studenti gymnázia, kteří se věnují tematickým projektům v rámci Středoškolské odborné činnosti (SOČ). Kromě shromáždění řady historických materiálů a vzpomínek Kožmínových žáků například vytvořili decentní instagramovy účet, kde se každý den počínaje jeho 100. narozeninami, bude objevovat nějaký citát z denikovych zápisů pana profesora. Studenti rovněž navštíví Gymnázium v Roudnici nad Labem, kde Zdeněk Kožmín studoval. Vzpomínkové akce gymnázia svou záštitou podporuje hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Jan Grolich.
Profesor Kožmín zasvětil svůj život vzdělávání a literární vědě. Působil nejprve na středních školách, v letech 1956–1970 na Pedagogické fakultě brněnské univerzity, z níž musel z politických důvodů odejít. Následně učil na Gymnáziu v Zastávce u Brna (1970–1985), kde významně ovlivnil generace studentů. Po listopadu 1989 se vrátil na Pedagogickou fakultu MU, 1991 přešel na Filozofickou fakultu, na níž přednášel až do roku 2003. V 90. letech byl také hostujícím profesorem na univerzitě ve Vídni.
Patřil k předním recenzentům české a světové literatury, soustavně se zabýval například dílem Vladislava Vančury, Milana Kundery, Vladimíra Holana nebo Oldřicha Mikuláška, ale i metodologickými otázkami interpretace. Je autorem monografií Zvětšeniny ze stylu bratří Čapků (1989), Umění básně (1990), Skácel (1994), didaktických prací Interpretace básní (1986), Tvořivý sloh (1995) a deníkových záznamů Struktury (1995), Bubáčci (2000). V roce 1996 obdržel Cenu města Brna v oboru společenské vědy a 2003 Zlatou medaili Masarykovy univerzity.
Jeho pedagogická činnost i lidský přístup zanechaly v srdcích mnoha studentů a kolegů nesmazatelnou stopu.
Více informací o vzpomínkových akcích a dalších projektech najdete na webových stránkách: https://kozmin100.cz/
Kontakt pro média:
Za Klub absolventů gymnázia v Zastávce: Mgr. Eva Kokešová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel.: 732 659 640
Za FF MU Brno: doc. Mgr. Jan Tlustý, Ph.D., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 606 476 468