Popáté a pětkrát se můžete vydat S párou za horníky. Nechejte si popovídat, jaké to je pracovat 1500 metrů pod zemí
Pátou sezonu má před sebou prázdninová akce S párou za horníky. Kvůli velkému zájmu návštěvníků i spolupořadatelů se rozšířila na pět termínů. Zážitkový výlet za havířskou historií Rosicko-Oslavanska je připraven na 5. a 20. července a 3., 17. a 31. srpna.
Text a foto: mikroregion Kahan
Zjistěte, jaké to bylo kolem Zbýšova, Babic a Zastávky na Brněnsku, když se zde dolovalo černé uhlí. Nechejte si popovídat neuvěřitelné příběhy i popsat dennodenní práci od bývalých horníků. Projeďte se s parní mašinou nebo důlním vláčkem po bývalé důlní vlečce, po níž se uhlí dostávalo na hlavní trať. Připomeňte si zvláštní kouzlo industriálních památek a průmyslových strojů. Vylezte si na zdejší umělé kopce – haldy hlušiny, které se tyčí nad Babicemi a Zbýšovem. Asi z tohoto výletu pojedete (nebo aspoň děti určitě) trošku umounění, ale i o tom "černá historie" Rosicko-Oslavanska je.
JÍZDNÍ ŘÁDY VLÁČKŮ
A KYVADLOVÉHO BUSU MPŽ-SIMSON ZDE
Základem akce S párou za horníky jsou jízdy parními vlaky Muzea průmyslových železnic a také jízdy důlním vláčkem a prohlídka těžní věže Simson ve Zbýšově. Tou provázejí bývalí havíři, kteří zdejší dolování černého uhlí pamatují. Skončilo teprve před 30 lety. Dva kilometry mezi zbýšovským depem železničního muzea a těžní věží vám zdarma zkrátí minibus, který se bude mezi oběma místy a také zbýšovským koupalištěm točit každou půlhodinu.
Dříve mikroregion Kahan připravoval dvě akce, od loňska se díky velkému zapojení města Zbýšov počet rozrostl na pět termínů. "Hlavním důvodem je fakt, že chceme, aby se o technické památce Simson více vědělo a domluvili jsme se s pány z Vlastivědného spolku Zbýšov, že věž se v letních měsících zpřístupní pravidelně," vysvětlil starosta Zbýšova Jakub Dobšík. Bude to v době, kdy jezdí parní vlaky v Muzeu průmyslových železnic a do "značky" S párou za horníky vše pěkně zapadá. "Letní kombinace "když jede v MPŽ pára, otevře se Simson" byla před pěti lety úplně původní myšlenka. Akce se rozjíjela, získávala na popularitě a původní plán se podařilo uskutečnit, z čehož máme velkou radost," dodal Petr Pospíšil, předseda mikroregionu Kahan.
Každý z pětice dílů bude trošku jiný - 5.7. je akce ve znamení zbýšovské Cyrilometodějské pouti a Cyrilometodějských jízd. 17. srpna se od 16 hodin na Simsonovi přidají Zbýšovské slavnosti vína, 31. srpna se budeme loučit s prázdninami.
Poklad - havířské povídání
To, že se v oblasti dolovalo černé uhlí, poznáte naplno ve zbýšovské těžní věži Simson. Láskyplně ji (stejně jako haldu, Rybičkovou skálu nebo bývalou cihelnu) opečovávají členové Vlastivědného spolku Zbýšov za velké podpory města. Je krásná zvenčí i uvnitř, kde pánové vytvořili malé hornické muzeum. "Návštěvníkům osvětlí, na co a jak se používaly jednotlivé nástroje, děti nechají cinkat na repliku důlního výtahu, provedou vás historií osvětlení ve štolách nebo záchranářských prací. Přesně vědí, o čem mluví, sami totiž ve zdejších dolech pracovali na nejrůznějších pozicích," popsal Jiří Urbánek, předseda spolku. Jejich povídání je ten největší poklad, protože těžkou a nebezpečnou práci zažili, dovedou o ní neuvěřitelně živě vykládat. "Lepší průvodce než samotné havíře nelze najít," vyzdvihuje Halka Horká za propagaci Kahanu.
Zajímavé je i prostranství kolem Simsona. Ke štole s ukázkou kovového zpevnění, takzvanými hajcmany, a řadě strojů, kterými se dobývá černé uhlí, přibyla replika štoly s dřevenou výztuhou. V takových pracovali horníci v začátcích těžby, ale dřevem se chodby při ražbě v některých místech vyztužovaly až do posledních dní, co zdejší doly fungovaly. "V půli května jsme s lidmi z OKD sestavili na prostranství důlní kombajn, je tu opravená důlní mašina, strojů v hornické expozici stále přibývá," dodal zbýšovský starosta Jakub Dobšík, který stojí za letošním rozhodnutím zvýšit počet dnů, kdy bude věž otevřená.
Věž Simson je jednou z mála fyzických památek, které v oblasti zůstaly, zbytek věží šel k zemi. Pak už zůstává jen oslavanská Kukla.
Povídání havířů můžete ještě doladit dalšími příběhy, a to v Zastávce. Je zde připravena báječná audiostezka Perly mezi hlušinou. Pomocí deseti příběhů u významných staveb a míst provede obcí a její hornickou minulostí. Protagonisty příběhů jsou například důlní lékař, majitel dolů, ženy horníků nebo se podíváte dpo doby na konci II. světové války. Počítejte s časem plus hodinu a půl a cca 2 km navíc, ale audiostezka opravdu sto jí za to. Navíc role průvodce se se svým podmanivým hlasem stal herec Zdeněk Junák.
Industriální zážitek
Páru do zážitkového výletu pravidelně dodávají vláčkaři z Muzea průmyslových železnic. Oni i cestující si naplno užijí sílu parní lokomotivy BS80 z roku 1951, kterou po dva roky pomalu, o víkendech a ve svých volných dnech, opravovali, pucovali a dávali jí nový život. "Vždy, když pojedou parní vlaky, vytáhneme na koleje mezi Zbýšovem a Babicemi i důlní vlak, aby lidé poznali, jaké to ještě leckde je zajíždět v něm pod zem," říká Filip Kaněk z muzea. A my dodáváme, že větší kostitřas v dalekém okolí nenajdete.
Jízdy s párou jsou velmi žádané, doporučujeme rezervaci na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., které se otvírají vždy týden před akcí. Současně na koleje vyrážejí i vagonky tažené diesely a není to o nic menší zážitek – soupravy se na trati potkávají a vidět parní stroj a jeho údržbu v akci zvenčí, to technické nadšence chytí za srdce.
Jak dlouho vás to bude bavit, můžete v areálu muzea prolézat a prohlížet stroje, které bývají světu skryty v továrnách, v lomech, cihelnách, prostě průmyslovém provozu. Mají jich tu na stovku.
Výhledy z hald
Dalšími památkami na dolování zůstávají v Babicích a ve Zbýšově haldy. Doporučujeme si alespoň na jedni z nich vylézt a pokochat se krásnými výhledy. Z vršku zbýšovské vidíte na okolní obce, blízké Ivančicko, lesní komplex Bučín, ale až na Pálavu a Alpy, navíc vás nahoru vyvede interaktivní stezka zaměřená na přírodu. Tyčí se nad bývalým areálem dolů Antonín a Jindřich, kde byl nejhlubší černouhelný důl ve střední Evropě. Jeho pozůstatky jsou k vidění z vršku obřího kopce hlušiny i vedlejších cestiček, kterými výás vede naučná stezka.Z babického odvalu bývalého dolu Ferdinand zase vidíte Drahanskou vrchovinu a Čebínku. Pod tuto haldu vás doveze důlní vláček.
Přijeďte S párou za horníky a poznejte život havířů ze všech stran. Teprve před 32 lety se tu zastavily všechny stroje, sloje zaplavila voda a těžní věže jedna za druhou padaly k zemi. Více než dvousetletá historie dolování černého uhlí, jen kousek od Brna, skončila. Málokdo mimo region o ní dnes ví. Proto ji mikroregion Kahan ve spolupráci s obcemi Zbýšov, Zastávka a Babice připomíná akcí S párou za horníky.
PRAKTICKÉ INFORMACE / S PÁROU ZA HORNÍKY
5.7, 20.7, 3.8., 17.8. a 31.8. 2024
VSTUPNÉ A OTEVÍRACÍ DOBA
1) na Simsonu je vstupné dobrovolné; otevřeno 10:00 - 18:00 / 17.8. do 16:00
2) úzkorozchodná železnice podle ceníku na mpz.cz, doporučujeme rezervaci na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.; otevřeno 9:30 - 18:00, první vlak ze Zbýšova vyjíždí v 10:00, ze Zastávky 10:30
3) Mezi věží a muzeem pojede kyvadlová doprava zdarma
PARKOVÁNÍ
velké odstavné plochy jsou u těžní věže Simson, u MPŽ, parkoviště je také u zastáveckého nádraží
VYBAVENÍ
vhodné pro pěší i cyklisty, při výstupu na haldy doporučujeme dobrou turistickou obuv
OBČERSTVENÍ
- foodtruck na Simsonovi s kávou a pitím
- základní je k dispozici v Regionální informační centrum Zastávka a MPŽ - Muzeum průmyslových železnic
- v Zastávce se najíte například v Restauraci Dělnický Dům
- ve Zbýšově se občerstvíte třeba v Hornickém domě
DALŠÍ TIPY V OKOLÍ
- Perly mezi hlušinou – audiostezka, která vás pomocí deseti příběhů u významných staveb a míst provede Zastávkou a její hornickou minulostí. Počítejte s časem plus hodinu a půl a cca 2 km navíc. Průvodcem se stal herec Zdeněk Junák.
- Bývalá cihelna – příjemné piknikové místo cca 2 km od Simsona. Ještě za první republiky se zde pálily cihly potřebné pro doly a stavbu hornických kolonií. Dnes zůstává zakonzervované torzo jedné z pecí.
- Rybičková skála – přírodní památka na cestě mezi Zbýšovem a Neslovice, břidlicová stěna, v níž paleontologové našli zakonzervované prvohorní rybky
- Muzeum hornictví a energetiky v Oslavanech
- Permonium v Oslavanech
- Koupaliště Zbýšov