Už má váš pes čip? Nezapomeňte, čas je jen do konce roku
Majitelé psů v České republice mají ještě zhruba 80 dní na to, aby nechali svá zvířata u soukromého veterinárního lékaře označit mikročipem.
K 1. lednu 2020 bude na základě novely veterinárního zákona schválené v roce 2017 povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Štěňata musí být označena nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi a to, pokud jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011. Státní veterinární správa (SVS) aktuálně zveřejnila na svém webu odpovědi na nejčastější otázky na téma povinného čipování psů.
Základní otázky a odpovědi
-
Co říká zákon?
Od 1. 1. 2020 bude muset být každý pes označený mikročipem. Patnáctimístný kód čipu musí majitel zapsat do očkovacího průkazu psa. Pokud pes nebude mít čip, bude na něj zákon hledět, jako kdyby nebyl očkovaný proti vzteklině, byť by ve skutečnosti byl.
-
Vztahuje se to na všechny psy?
Výjimku mají pouze ti, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.
-
Kde můžu nechat psa očipovat?
U veterináře.
-
Kolik čip stojí?
Pořizovací cena čipu se pohybuje mezi 120 až 650 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Dražší čipy obvykle zahrnují i registraci v některé ze soukromých databází.
- Jaká je cena za registraci do databáze?
V Česku je zhruba 10 databází. Za registraci většinou vybírají jednorázový poplatek kolem 200 Kč. Některé firmy ji nabízejí zdarma, ale většinou jsou propojené s dovozci nebo výrobci čipů a registrace je u nich zahrnuta v ceně čipu. Registrace je dobrovolná.
-
Jaká hrozí pokuta za neoznačení psa čipem?
Až 20 tisíc Kč.
- Kdo to bude kontrolovat?
Do domů nebo na zahrady nikdo na náhodné kontroly chodit nebude. Státní veterinární správa plánuje pro běžné chovatele kontroly pouze po podnětech.
-
Proč to stát zavádí?
Ministerstvo zemědělství a veterinární správa mimo jiné argumentují tím, že se ztracený pes díky evidenci snáze dostane k majiteli. Dále zmiňují, že většina evropských zemí už mikročipy zavedené má. A rovněž v řadě českých měst je už roky nařizují místní vyhlášky. Navíc, pokud chce chovatel vycestovat do zahraničí, musí nejen jeho pes, ale i kočka nebo fretka mít čip.
Podrobnosti
Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost, (jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR: www.vetkom.cz/seznam-veterinaru). Dlouhodobě je označení psa (ale také kočky či fretky) čipem povinné v případech, že s ním majitel cestuje do zahraničí, v řadě obcí tuto povinnost na lokální úrovni již roky ukládají místní vyhlášky. Povinná evidence psů v současné době funguje ve většině zemí Evropské unie.
Čipování představuje jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce cca 1 cm je sterilně aplikován pomocí jehly do podkoží zvířete. Obal je vyroben z bioompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až 20 000 Kč.
Zavedení povinného označení všech psů by mělo do budoucna především usnadnit identifikaci psů ze strany kontrolních orgánů a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů chovateli. Komplikovaná identifikace psů mimo jiné často znesnadňuje veterinárním inspektorům postihování problematických chovů velkého množství zvířat – tzv. množíren.
U označeného zvířete bude možné snadněji prokázat, kdo je jeho majitelem, což je přínosné v případech krádeží psů, ale také v případech, kdy zvíře způsobí škodu, (například zaviní dopravní nehodu, zraní člověka či „pytlačí“) a je potřeba identifikovat zodpovědnou osobu. Zatoulané, řádně označené a evidované zvíře má podstatně větší naději, že se vrátí ke svému původnímu majiteli, než neoznačený pes.
„Státní veterinární správa apeluje na chovatele, aby včas navštívili se svým psem ošetřujícího veterinárního lékaře a nechali psa čipovat,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Chápeme, že nová povinnost přinese sice jednorázovou administrativní a finanční zátěž pro chovatele ve výši stovek korun, nicméně její přínosy by měly být dle našeho očekávání výrazně vyšší,“ dodal Semerád.