Zámek se chystá na velký vánoční jarmark. Poprvé pod vánočním stromem, poprvé s prohlídkou, poprvé svátečně vyšňořen

Kdo v posledním týdnu prochází kolem rosického zámku, možná jej nepoznává. Úplně poprvé dostává vánoční výzdobu, všude chvojí, červené mašle, ozdoby. Namašlený stromek stojí přímo pod renesančními arkádami a hlavně obří smrk na prvním nádvoří. Minimálně na 14. prosinec se celý areál stane centrem Rosic – chystá se zde velkorysý Vánoční jarmark, který zabere obě nádvoří, zdejší šenkovnu a zájemci se podívají také přímo do zámeckých místností.

„Chtěli bychom založit novou tradici adventu na zámku,“ poznamenává kastelán Ludvík Vaverka. Už v sobotu se v SVČ odehrály vánoční dílny, ve čtvrtek přijde na slavnostní rozsvícení městského vánočního stromu spojeného s mikulášskou nadílkou.

V sobotu 14. prosince bude na návštěvníky od 9:30 připravena zhruba dvacítka řemeslníků a jejich zboží. Odpoledne se přidají dílničky v zámeckém šenku. „Počítáme s velkým zájmem, a proto je na ně potřeba si zamluvit místo předem,“ uvedla pracovnice Střediska volného času Andrea Přikrylová.

Od 10. hodiny se otevře i šest zámeckých místností, v tuto dobu běžně uzavřené a „zazimované“. „Poprvé bude připraven a otevřen malý prohlídkový vánoční okruh. Místnosti budou vánočně vyzdobeny a bude v nich nainstalována výstava několika desítek betlémů, které máme ve sbírkách. Prohlídka bude nekomentovaná, to znamená že návštěvníci mohou procházet a dívat se jak je libo. Pracovníci správy zámku budou jen dohlížet na šmatavce a nenechavce,“ popisuje kastelán s tím, že ve sbírkách zámku je 140 betlémů a k vidění bude většina.

Kromě řemeslného jarmarku a spousty dobrot je nachystaná celá řada vystoupení, ať historického šermu v podání skupiny Taranis nebo středověké muziky, kterou zahraje seskupení Weytora. V zámeckém divadle se nejen děti pobaví s divadlem Navlnce, představení začíná v 10 hodin.

Letošní vánoční jarmark završí průvod sv. Lucie městem a koncert sboru Rosalky v sále Zámeckého kulturního centra.

Brány zámku jsou otevřeny naplno a nejen po celý advent také zůstanou. A pokud vše klapne, zámek vůbec poprvé dostane nejen vánoční výzdobu, ale také osvětlení. „Přáli bychom si, aby se nádvoří se stromem stalo organickou součástí centra města,“ poznamenal Ludvík Vaverka. Jen o kousek dál, na náměstí, stojí velký dřevěný betlém, taktéž oblíbené předvánoční zastavení v místech, kde dřív stával městský vánoční strom.

Darovaný strom, další už jsou v pořadí

Ten letošní je mohutný stříbrný smrk a přímo z Rosic. „Jde o strom z předzahrádky rodinného domu v Tetčické ulici. Majitelům už začal zvedat základ zídky oplocení a přístupový chodník. Proto si zažádali o pokácení, a poté nabídli strom městu jako strom vánoční. Nařízenou náhradní výsadbu, dva ovocné stromy někde poblíž hřiště u kuželny, uděláme společně,“ popsal rosický místostarosta Lukáš Volánek. Jak dodává, tento stříbrný smrk nebyl jediným nabídnutým jehličnanem. „Požádal jsem další potenciální dárce, aby vydrželi do příštích Vánoc, neboť tušíme, že o smrky bude v budoucnu nouze,“ poznamenal Volánek.

Rosice Vánoční jarmark2

volný čas, obecné info

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso