Tři dny ve znamení rozsvěcování stromů. Jaké jsou jejich příběhy

Když se mrknete do kalendáře na 29., 30. listopadu a 1. prosince, tak jsou ve znamení slavnostních rozsvěcování vánočních stromů. A pak taky 5. a 7. prosince. V každé obci mají připravený jiný program, některé je směřují až těsně před svátky. Zdobení, zpívání, voňavý svařák, cukroví… Jaké jsou ale příběhy jednotlivých stromů a co se pod nimi letos odehraje? Jedeme podle abecedy, ať si můžete vybrat, který vás zajímá. A krásný advent přejeme.

BABICE

V Babicích už třetím rokem zdobí stříbrný smrk na návsi, před bývalou „Šetrou“. „Strom roste už pětadvacet let, jakožto vánoční nahradil původní smrk u obecního úřadu, který se zdobíval dlouhá léta, ale uschnul,“ říká starosta Babic Vladimír Blažejovský. Místo tohoto stromu Babičtí před třemi léty vysadili okrasný smrk s převislými větvemi, takzvaný Kašpárek, ten bude na advent taktéž plný světýlek a oficiálnám vánočním stromem se stane, až povyroste. Oficiální rozsvěcování v Babicích nepořádají, místní se u něj sejdou u příležitosti mikulášské nadílky a zpívání.

KRATOCHVILKA

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu zde mají naplánované na 30. listopadu a 17. hodinu. Už předtím se mohou zájemci od 15 hodin jít mrknout na tradiční vánoční výstavu a na událost se posilnit dobrotami i pitím. Kratochvilský strom najdete tradičně na návsi a jako jeden z mála zde nekoření. „Stromek je od bratrských Neslovic, zasadíme jej místo máje a nazdobíme. Zdobí i děti z mateřské školy, koledy naživo zpíváme při rozsvěcení spolu s neslovickým chrámovým sborem,“ popsal starosta Kratochvilky František Malý.

LUKOVANY

Lukovanský vánoční strom v místě zvaném na Dolině. Oficiálně se rozsvítí v neděli 1. prosince vpodvečer, účastníky k němu od mateřské školy dovede světýlkový andělský průvod. Začátek adventu tu mají rovnou spojený s mikulášskou nadílkou. Ta už se odehraje na prostranství pod kulturním domem.

NESLOVICE

Vánoční strom, který zdobí neslovickou náves a prostranství před obecním obchodem, je rostlý. „Byl vysazen asi před pětačtyřiceti lety a letos se zdobí zhruba po patnácté,“ popsal za radnici Aleš Indra. Kromě onoho stříbrného smrku svítí celá náves a atmosféru dotahuje betlém ze slámy, který vyrobili skauti z Neslovic. Zdejší rozsvěcování vánočního stromu doprovází lampionový průvod a zpívání dětí z mateřské školy. V této podobě se koná už pátým rokem a letos připadá na neděli 1. prosince.

OSTROVAČICE

Už patnáctým rokem se rozzáří modrá jedle na ostrovačickém náměstí, letos nově se světelnými rampouchy. Strom byl vysazen v roce 2004 v prostranství mezi kostelem a farní zdí. „Rozsvěcíme jej k první adventní neděli, ale hlavní vánoční akce se už 18 let koná 22. prosince. Je to Světelný průvod k betlému,“ říká starosta Ostrovačic Tomáš Hájek. Dlouho se odehrával právě pod jedlí, ale protože občas účastníci šlapali v blátě, někdy zase ve sněhu, tak se akce přesunula na vydlážděné prostranství za radnicí. „Je to asi nejmasovější akce v roce, na které se sejde až tři sta obyvatel obce,“ dodal Hájek.

Světýlka2

PŘÍBRAM NA MORAVĚ

Už třiadvacet let roste na příbramské návsi strom, který se jakožto vánoční zdobí od roku 2004. „Rozsvěcování je pravidelná a velice úspěšná akce, které se každoročně účastní minimálně sto padesát návštěvníků,“ popsal starosta Příbrami na Moravě Rostislav Trtílek. Letošní slavnostní akt je naplánován na 7. prosince a vánoční atmosféru - kromě koled v podání dětí z mateřinky a základky a skupiny KMČTH – doladí rybí polévka, uzené maso, dobroty pro děti a samozřejmě svařák a čaj.

ROSICE

Tady to bude velká sláva, letošní rosické Vánoce dostanou nový vítr. Samotný strom se slavnostně rozsvítí 5. prosince. Ovšem úplně poprvé stane městský vánoční strom na zámeckém nádvoří a pochází přímo z Rosic. „Jde o stříbrný smrk z předzahrádky rodinného domu v Tetčické ulici. Majitelům už začal zvedat základ zídky oplocení a přístupový chodník. Proto si zažádali o pokácení, a poté nabídli strom městu jako strom vánoční. Nařízenou náhradní výsadbu, dva ovocné stromy někde poblíž hřiště u kuželny, uděláme společně,“ popsal rosický místostarosta Lukáš Volánek. Jak dodává, tento stříbrný smrček nebyl jediným nabídnutým jehličnanem. „Požádal jsem další potenciální dárce, aby vydrželi do příštích Vánoc, neboť tušíme, že o smrky bude v budoucnu nouze,“ poznamenal Volánek. Na blízkém náměstí se objeví také tradiční a oblíbený betlém. Rosičtí mají nejdůležitější vánoční akci naplánovanou na 14. prosince, kdy se na zámku odehraje velkolepý Vánoční jarmark. Čekají vás trhovci, řada vystoupení včetně šermířského, nebo večerní průvod svaté Lucie. Také řada dětských dílniček, na něž je lepší si předem zamluvit místo v Kašpárkově. „Poprvé bude připraven a otevřen malý prohlídkový Vánoční okruh, čítající zhruba šest místností. Ty budou vánočně vyzdobeny a bude v nich nainstalována výstava několika desítek betlémů, které máme ve sbírkách,“ říká kastelán Ludvík Vaverka s tím, že zámecké nádvoří se tak stane organickou součástí centra města a rád by letošní událostí založil novou tradici. Rosický advent zahájí v sobotu 30. listopadu Adventní dílny v režii SVČ Rosice.

ŘÍČANY

Říčanské rozsvěcování vánočního stromu je velká událost a je pod ním tedy dost plno. „Jde jednoznačně o nejoblíbenější obecní akci,“ konstatoval starosta Jan Studený. Žárovičky se zde už tradičně instalují na smrk v parčíku blízko kostela a letos se slavnostně rozsvítí 1. prosince. Velkému zájmu určitě pomáhá zdejší spolkový život a nadšení lidé. Dámy z řad Říčanských dobrovolníků jsou schopny napéct hory neuvěřitelně dobrého cukroví a ještě pro zahřátí navaří kotel černé polévky. Svařák a čaj pro dospělé, horký čaj pro děti, koledy… co víc si přát.

TETČICE

Pokud by se hlasovalo o nejúžasnější příběh vánočního stromu v Kahanu, tak jednoznačným kandidátem by byl tetčický. Obří smrk u radnice totiž už loni neunikl řádění kůrovce. „Začal schnout. My jsme k němu každý druhý den důsledně nalili kubík vody, otřepal se, probral, zřejmě víc zamízoval a vypadá to, že přežije,“ popisuje tetčický starosta Jan Šon. Velikán, který se tyčí v blízkosti obecního úřadu, letos dostal nová světýlka, která se slavnostně rozsvítí v neděli 1. prosince v 16:30.

ÚJEZD

Újezdští mají nachystané rozsvícení svého vánočního stromu na sobotu 30. listopadu. Sejdou se už tradičně pod pětadvacet let starou kavkazskou jedlí.

VYSOKÉ POPOVICE

Tady budou příchozí v sobotu 30. listopadu oslňovat nejen žárovičky, ale také ohňostroj. Slavnostní rozsvěcování vánočního stromu je směřované na zdejší hřiště, kde na příchozí bude čekat desetimetrový smrk z popovických lesů, který na místo dopraví lesník a zaměstnanci radnice. „Jde o strom z míst, kde je nutná prořezávka. Letos je nazdobíme novými žárovkami, tentokrát studeně bílými LED,“ popsala starostka Vysokých Popovic Petra Hanáková. Zdejší zahájené adventu je tradičně hojně navštěvované, děti ze školy mají nachystané vánoční pásmo, vše doladí něco drobného k snědku, svařák a čaj. A pak už přijde čas na zmiňovaný ohňostroj s hudebním doprovodem.

ZAKŘANY

Zakřanští začínají s vítáním adventu mezi prvními, rozsvěcování svého stromu mají naplánováno již na pátek 29. listopadu. Jako tradičně je v režii místní školy a školky. Už o den dřív a ještě i v pátek pořádají v sále obecního úřadu vánoční jarmark, kde si zájemci mohou kromě jiného pořídit adventní věnec, aby mohli na první neděli zapálit svíčku. Strom na náves zakřanští dovezli. „Vedle něj bude stát stavba pro živý betlém. Nemůžu napsat chlév, protože je každý rok jiná,“ popsal zakřanský starosta Milan Veverka.

ZASTÁVKA

V Zastávce to vypadá na zakládání nové tradice. V neděli 1. prosince se zde poprvé odehraje Adventní zastavení a program je naplánován v Regionálním informačním centru na pět hodin, od 13 do 18. Příchozí čeká řemeslný jarmark, zabijačkové občerstvení a řada vánočně laděných dobrot, připravena je vánoční cukrárna a kavárna. Těšit se můžete na zpívání koled s kytarou, vánoční muzicírování s Dudáky Tryhuky a folklórním souborem Gajdůšek. Pro děti bude na programu andělská pohádka O nemocném andílkovi. Otevře se první okénko adventního kalendáře. „Nejen pro šikovné ručky jsou nachystané adventní rukodělné dílničky - vyrábět se budou zvonečky na závěrečný rolničkový průvod,“ popsala vedouci RIC Jarmila Helsnerová. Zastávecký obrovský vánoční strom je už tradičně umístěn na „Bendláku“ a sice vypadá, jakoby tu rostl odjakživa, ale je řezaný. „Smrk darovala místní manželská dvojice. Vysoký strom ohrožoval jejich objekty a musel dolů. Podle letokruhů jsme dopočítali, že měl asi sedmdesát let,“ poznamenal místostarosta Zdeněk Milan. Na místo smrk dovezli, usadili a už nazdobili zaměstnanci radnice. A už ode dneška svítí. 20. prosince se u stromu odehraje již tradiční velké Zpívání pod vánočním stromem se zastáveckým punčem.

ZBÝŠOV

Tak pozor, ve Zbýšově mají vánoční stromy hned tři! Všechny se rozsvítí v neděli 1. prosince. Ten hlavní a historicky nejstarší najdete před radnicí. Už několik let se ale vánoční programy soustředí na Poustka a do zdejšího poměrně nedávno upraveného parčíku, kterému vévodí stále vyšší a vyšší jehličnan přímo uprostřed. Právě u něj se odehraje zřejmě největší sváteční akce – Vánoční zpívání. Letos připadá na 20. prosince. „A ten třetí strom najdete blízko Městského kulturního centra a nazdoben bude výtvory, který vzniknou v sobotu 30. listopadu na vánočních dílnách,“ poznamenává šéfka centra Martina Švancarová a ukazuje na vzrostlou túji, kterou vysazovala zhruba v roce 2005.

obecné info, zajímavosti

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso

Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Facebook
Marketingové nástroje pro Facebook
Přijmout
Odmítnout
Ostatní
Ostatní
Přijmout
Odmítnout