Teď házejte žetony, v dubnu si v Babicích zazávoďte. Obojím pomáháte
Když teď jdete v Rosicích nebo Ivančicích nakoupit do Tesca, u pokladny až do 16. února dostanete do ruky papírové žetony. Nevyhazujte je rozhodně do koše, můžete s jejich pomocí pomoci dobré věci. Žetony máte možnost vhodit do „hlasovacích“ boxů pro jednotlivé charitativní projekty. Jedním z nich je Smile Run 2020, který je naplánovaný na 26. dubna v Babicích u Rosic. Stejně jako za nedávnou sbírkou Dotek hvězd stojí spolek Babičáci. Charitativní běh se konal už loni a měl velký úspěch. „Zapojilo se zhruba dvě sta lidí a díky běhu se vybralo 120 150 korun. 55 tisíc darovali mecenáši, 65 tisíc se vybralo přímo na akci,“ vypočítává za pořadatele Hana Svobodová. Běh má podtitul Běžíme pro Kamenomlýnskou, což je brněnská škola pro zdravotně znevýhodněné a na akci se také spolupodílí.
Běh má podtitul Běžíme pro Kamenomlýnskou, což je brněnská škola pro zdravotně znevýhodněné a na akci se také spolupodílí. Co je na programu? Běh pro malé i velké, doprovodný program, občerstvení, kavárna Naslepo, ukázky speciálních pomůcek, společné posezení a zpívání u táboráku.
Proč se „běží pro Kamenomlýnskou“?
Kamenomlýnská je méně známá speciální škola, nejvíce zaměřená hlavně na zrakově handicapované děti a děti s kombinovaným postižením. A protože tuto školu navštěvuje moje dcera Adélka, která má kombinované postižení, nějak přirozeně vzniklo propojení mezi školou a spolkem Babičáci, jehož jsem členem. A zároveň propojení s dalšími rodiči žáků z Kamenomlýnské, kteří jsou do pořádání akce také zapojeni.
Proč v Babicích?
To asi vysvětluje právě moje vlastní snaha o propojení lidí, kteří rádi pomáhají (a já jich mám kolem sebe, zejména v Babicích, opravdu hodně) a těch, kteří pomoc potřebují. A za pomocí škole nelze vidět budovu, ale příběhy dětí, rodin, a těm všem je možnost trochu pomoci s každou speciální pomůckou, kterou se podaří získat do školy a kterou mají děti možnost využívat téměř každý den.
Co škola potřebuje nejvíc, co se pořídilo z peněz loni a s čím se počítá letos?
Mnohé speciální pomůcky nejsou levnou záležitostí. Například motomed, který se díky sponzorovi podařilo získat škole před dvěma lety, stojí 120 tisíc. Je to speciální rotoped pro děti s tělesným postižením, procvičuje svaly i lidem, kteří sami šlapat nebo hýbat rukama nemohou. Většina dětí má možnost využívat motomed jen při pobytu v lázních a my jsme moc rádi, že teď ji mají i ve škole, kam chodí denně. Z loňského výtěžku se pořídily pomůcky do fyzioterapeutické herny. To je něco jako tělocvična, kde děti při hře vlastně cvičí. Téměř každý komponent je cenově v řádech tisíců korun. Taky se pořídil Magic Box, speciální projektor, který pomáhá procvičovat zrak, ale i mentální chápání. Co se pořídí z letošního výtěžku, o tom škola rozhodne podle získané částky. A stejně jako loni se budeme snažit dát vědět účastníkům akce prostřednictvím Facebooku, co nového se z jejich příspěvků pořídilo.
Co znamená podpora žetonů v Tescu? Řetězec finančně pomůže s pořádáním akce?
Tesco pravidelně pořádá akci Vy rozhodujete, my pomáháme, v níž vybírá dobročinné projekty, které finančně podpoří. Momentálně probíhá hlasovací fáze, kdy lidé, kteří nakupují, rozhodnou o tom, jakou částkou budou projekty podpořeny. Vítězné projekty získají podporu 30 000 korun, projekty umístěné na druhém místě 16 000 a na třetím místě 10 000. Takže Tesco náš projekt podpoří a pro nás i to, že jsme prošli prvním „sítem“ je úspěch a pomoc s organizováním akce.
Loni jste také byli v tomto hlasování?
Nebyli, zkusili jsme letos poprvé. Hlavně proto, že bychom v letošním roce akci rádi trochu rozšířili. Loni to byl spíš běžecký happening, který měl účastníkům ukázat, že skutečnost, že mohou běžet v lese, je výhra sama o sobě. To si snad nelze neuvědomit, když kolem sebe vidíte děti na invalidních vozících. Mnoho běžců bylo ale zklamaných, chtěli poměřit rychlost a závodit. A mají taky pravdu. To, že jsou kolem nás lidé s handicapem, neznamená, že se ze solidarity nesmíme snažit být úspěšní a rychlí. Proto bychom chtěli letos zařadit kromě proběhnutí lesem i skutečný závod. To je ale finančně náročnější, protože se musí například zajistit čipy na měření času, medaile…
Foto: archiv Babičáci, z.s. a Hany Svobodové