V sobotu snídejte fér. Navíc s pohádkou nebo kvízem

Příští sobotu dopoledne odložte všechny povinnosti, start dne si užijte s dlouhou a výbornou snídaní. Vzhledem k okolnostem si, to co budete jíst, musíte nachystat sami, ale jinak vám ji zrežíruje Regionální informační centrum v Zastávce. Přidává se k projektu Snídám férově – snídám doma. K vašim dobrotám dodá pohádku, kvízy, soutěž o nejlepší buchtu...

Takzvaná Férová snídaně se koná v Česku již 10. rokem, vždy druhou květnovou sobotu. V minulých letech to byla příležitost strávit fajn chvíle s přáteli a známými na pikniku a zároveň podpořit takzvané fair trade výrobky. "Loni se na Zastávce přidalo několik desítek lidí. Letos to ale není možné. Posnídáme v domácím prostředí se svojí rodinou a vy můžete posnídat s námi, udělat si příjemné dopoledne na své zahradě, případně doma v obýváku a pojíst něco dobrého od fairtradových a lokálních pěstitelů a farmářů," říká Jarmila Helsnerová, vedoucí RIC Zástávka.

Podle ní to nemusí být nic složitého: buchta s férovým kakaem a čokoládou nebo domácími vajíčky, vlastnoručně upečený chléb s domácí marmeládou nebo medem od místního včelaře, ředkvičkovou pomazánkou nebo pažitkou z vlastní zahrádky a podobně.

Takže, jaká duševní potrava je připravena? Přes facebookovou stránku centra nebo web si mohou zájemci pustit pohádku pro děti Svět očima skřítků aneb Co je vlastně fér. Rodinné divadlo 3VĚŽIČKY vypráví o zkouškách a příležitostech v našem životě lehce pojaté a viděné očima skřítků. Děti se mohou také těšit na pexeso a omalovánky s fairtradovou tématikou. Vše bude ke stažení na FB.

Pohádka

"Pro dospělé plánujeme soutěž Pochlub se svojí buchtou, kdo máte zájem se zúčastnit, zašlete nám prosím fotografie vámi připravených buchet, moučníků a pochutin, které si na tuto příležitost upečete podle svých osvědčených receptů. Pokud nevíte, co upéci, můžete se inspirovat recepty, které budeme vkládat na náš facebook po celý týden před snídaní, nebudou chybět ani recepty formou videí. Protože nebudeme moci vaše dobroty ochutnat, budeme posuzovat podle vzhledu a použitých fairtradových surovin. Výherce obdrží balíček zdravých potravin," vysvětluje Helsnerová. Zájemci si mohou vyplnit také kvíz a křížovku.

A co že to to fér neboli fair trade? Dnes už běžně používané označení výrobků z Afriky, Asie či Latinské Ameriky, u kterých je doložitelné, že do světa šly po řádném zaplacení a cena byla navíc důstojná, odpovídala nákladům na pěstování a výrobu. Pěstitelé, zaměstnanci a řemeslníci tak nemusejí na svoje pole a do dílen posílat třeba děti. K tomuto "spravedlivému obchodu" se v posledních letech přidružuje podpora regionálních a místních pěstitelů a
farmářů.

Fair Trade

Videopřednášky pokračují

Regionální informační centrum muselo přejít se svými aktivitami na internet. Vzhledem k vysoké sledovanosti  dubnových videí, jsme se rozhodly pokračovat touto cestou i v následujícím měsíci," popisuje Jarmila Helsnerová. Připraveny jsou dvě videopřednášky, které startují sice v určitý den, ke zhlédnutí budou ale na FB až do 31. května.

  • 4. 5. Zdravý pohled na stravu s nutriční terapeutkou Janou Zahradníkovou. Odpovídat bude na předem položené dotazy.

Nutriční terapeutka, instruktorka fitness a life-style průvodce všech, kteří chtějí změnit svoji postavu a zdraví k lepšímu. Učí své klienty zdravě žít na základě budování každodenních správných návyků. Ke každému přistupuje individuálně podle jeho potřeb a zdravotního stavu.

  • 6. 5. On-line videopřednáška s Janou Minaříkovou na téma Akupresura proti nespavosti a úzkosti.

Tentokrát si bude se zájemci povídat o spánku a dá tipy na to, co dělat, abychom dobře usínali, náš spánek byl kvalitní a také abychom se ráno probouzeli svěží a odpočatí. Také ukáže několik akupresurních bodů na dlaních, jejichž mačkáním lze dosáhnout snadného usínání a kvalitního spánku.
Tuto přednášku spustí RIC v 10:00 a od 10:30 bude možné s lektorkou on-line chatovat.

RIC kveten

volný čas

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

  • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  • +420 602 126 391
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    web a sociální sítě
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    administrativní záležitosti

Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso