COVID-19. Nouzový stav v neděli končí, největší uvolnění krizových opatření přijde za týden

Celostátní informační linka: 1212

Krajská inf. linka: 800 129 921

Sledujte webové stránky a sociální sítě svých obcí

Denní přehled o aktuálním výskytu COVID-19 v kraji najde večer na stránkách JMK


Stav k 15. květnu

V neděli končí nouzový stav. Plno krizových opatření však stále přetrvává, například nošení roušek na veřejných prostorách. K největší vlně uvolnění dojde od pondělka 25. května (viz tabulka).

Rozvolnění od 25

Stav k 28. 4. 2020

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru potrvají do neděle 17. května.


Stav k 24. 4. 2020

Stále platí nutnost nosit ve veřejných prostorách roušky, lidé se mohou pohybovat ve skupinách až 10 lidí, je potřeba dodržovat doporučené odstupy.

Rozvolňování2


Stav k 15. 4. 2020

Rozvolňování1


Stav k 7. 4. 2020

Poslanci prodloužili nouzový stav do konce dubna. Lidé mohou znovu využívat venkovní sportoviště, pokud na nich budou sportovat individuálně. Nově je také povolený běh či jízda na kole v lese bez roušek. V úterý se také otevírají provozovny, které sbírají a vykupují suroviny včetně kompostáren. Po celou dobu nouzového stavu mohou být otevřeny prodejny s potravinami, drogerie, lékárny, optiky, zverimexy, trafiky, čerpací stanice, později dostaly výjimku také květinářství, galanterie, zámečnictví, prodejny zahradnických potřeb, opravny domácích spotřebičů, myčky aut, naposledy domácí potřeby nabízející ochranné pomůcky jako ústenky, rukavice nebo dezinfekce. Ve čtvrtek 9. 4. se otevřou veřejnosti hobbymarkety, stejně jako prodejny železářství a obchody a opravny jízdních kol. Podmínkou je zabezpečení dezinfekcí v obchodech.


Stav k 30. 3. 2020

Vláda prodloužila karanténu a omezení volného pohybu osob do 11. dubna. Zároveň již od minulého týdne platí, že pohromadě - výjma rodin - mohou jít venku pouze dva lidé. Zákaz vycházení bez pokrývky nosu a úst, se nově nebude vztahovat na děti do dvou let věku a řidiče, kteří jsou v motorovém vozidle sami. Do stejného data zůstávají uzavřeny restaurace a obchody (kromě již dříve schválených výjimek). V otevřených obchodech je nutné vybírat zboží v rukavicích.


 Stav k 27. 3. 2020

Chytrá karanténa se začne od pondělí testovat na jižní Moravě

Veškeré informace o tomto pilotním projektu bude poskytovat Ministerstvo zdravotnictví, nikoliv Jihomoravský kraj nebo Krajská hygienická stanice JMK. Cílem chytré karantény je do tří dnů elektronicky „vytrasovat“ všechny rizikové kontakty nakaženého a co nejrychleji je testovat. Zpětné dohledání toho, kde se nakažený pohyboval a s kým se setkal, bude fungovat na základě mobilních dat od operátorů a jeho platební historie. Podmínkou je, že infikovaný s takovým způsobem mapovaní musí souhlasit. Pokud souhlas nedá, bude probíhat standardní trasování hygieniků, které funguje na bázi rozhovorů.

Pro tento způsob monitoringu není potřeba instalace jakékoliv aplikace. Postačující je, když dá infikovaný souhlas k využití dat ze svého aparátu. O souhlasu nakaženého pak bude informován jeho mobilní operátor a banka. Operátor následně předá data o pohybu nakaženého v posledních dnech před zjištěním nákazy podle lokalizace jeho chytrého telefonu. Totéž učiní jeho banka na základě posledních plateb dotyčného kartou.

Mobilní operátor posléze pošle na příslušnou hygienickou stanici potřebné údaje o pohybu infikovaného a na základě těchto dat vznikne takzvaná vzpomínková interaktivní mapa. Ta nakaženému při následném pohovoru s hygienikem pomůže si rozpomenout, s kým se v zaznamenaném časovém intervalu potkal. Osoba, se kterou nakažený setrval v kontaktu déle než patnáct minut, se bude muset neprodleně dostavit k otestování.

Resort zdravotnictví přislíbil, že získané údaje o poloze nebudou nijak zneužívány - operátoři poté, co předají data hygieně, je musejí smazat. Stejně jako hygienik, který musí po pohovoru s nakaženým smazat lokační údaje nejpozději do šesti hodin.


Stav k 23. 3. 2020

Vláda v pondělí 23. března omezila volný pohyb osob do 1. dubna. Do té doby tedy zůstanou také uzavřené restaurace a mnoho obchodů. Dosavadní omezení volného pohybu platilo jen do úterý 24. března do šesté hodiny ranní.

Vláda znovu změnila pravidla pro nákup v obchodech s potravinami - v obchodech nad 500 metrů čtverečních budou moci v době od 8 do 10 hodin nakupoval jen senioři. Prodej v menších obchodech s potravinami bude nově bez omezení.

Školáci se do lavic podle dnešních prohlášení vrátí nejdříve v půli května.

Ministři také odsouhlasili celou řadu ekonomických opatření kvůli omezení dopadů koronavirové infekce.


Stav ke 20. 3. 2020

Čas, kdy mohou do obchodů pouze senioři či hendikepovaní, se posouvá na vhodnější 7. - 9. hodinu.

Od pondělí 23. března se opět omezuje veřejná doprava, autobusy, vlaky a brněnská MHD bude jezdit jako v prázdninovém režimu. Ruší se také některé noční spoje na trase do oblasti Mikroregionu Kahan. Už od půle týdne platí, že do veřejných dopravních prostředků mohou cestující nastoupit pouze s ochranou nosu a úst. Opatření je ale mnohem více, například zákaz nástupu i výstupu prvními dveřmi či to, že řidiči ani průvodčí jízdenky neprodávají. Vždy si před svojí cestou zkontrolujte spoje podle vyhledávačů, dopravní situace se může v návaznosti na opatření proti šíření koronaviru měnit. Využít lze stránky IDS JMK nebo aplikaci Poseidon.


Stav k 19. 3. 2020

Od čtvrteční půlnoci platí zákaz vycházení bez roušky či jiné ochranné pomůcky, která zakrývá nos a ústa. Lékaři zdůrazňují také významnou pomoc ochrany očí.

Od čtvrtka také platí nařízení, kdy v maloobchodech mohou mezi 10. a 12. hodinou nakupovat pouze lidí ve věku 65+ let.


Stav k 16. 3. 2020

Vláda České republiky zakázala s účinností od půlnoci na pondělí 16. března do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po ČR. Zákaz volného pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Povoleny jsou individuální vycházky do přírody a parku.

Další opatření a doporučení:

 • Vláda doporučuje na veřejnosti zachovávat odstup od lidí nejméně dva metry
 • Vláda doporučuje zaměstnavatelům využívat co nejvyšší možnou měrou práci na dálku
 • Vláda nařídila zavést omezené úřední hodiny na pondělí a středu max. tři hodiny.
 • Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků.
 • Stavebniny a hobbymarkety budou přístupné jen pro živnostníky.
 • Vláda zakázala prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, prodej elektroniky a alternativní taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny.
 • Vláda výrazně omezila volný prodej nebaleného pečiva. Musí být zajištěn mimo jiné tak, aby se u odběrného místa neshromažďovali lidé.
 • Z hygienických důvodů používat přednostně bezkontaktní platební styk
 • Dopravci, doručovatelé a zásilkové služby by se měly vyvarovat přímého kontaktu se zákazníky
 • Termín pro daňová přiznání k dani z příjmu se odsouvá na 1. července.
 • Hejtmani určí školy, kde bude vykonávána péče o děti zaměstnanců bezpečnostních sborů, obecní policie či zdravotníků.
 • Ruší se modré zóny v rámci obcí.
 • Zdravotníci a lékaři nesmí od půlnoci po dobu nouzového stavu čerpat dovolenou. Pracovní povinnost platí pro studenty 5. a 6. ročníku lékařských fakult.

Důležité informace


 Stav ke 14. 3. 2020 = Zavřené jsou na deset dní restaurace a obchody, s výjimkou potravin a lékáren

Vláda v sobotu 14. března zakázala provoz restaurací a obchodů s výjimkou potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a dalších prodejen zboží denní potřeby. Opatření platí od šesti ráno a potrvá deset dní.

Z obchodů mají výjimku ze zákazu prodejny: potravin, výpočetní a telekomunikační techniky, audio a video přijímačů, spotřební elektroniky, přístrojů a dalších výrobků pro domácnosti, pohonných hmot, paliv, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, lékárny a výdejny zdravotnických prostředků, malých domácích zvířat, krmiva a dalších potřeb pro zvířata, brýlí, kontaktních čoček a souvisejícího zboží, novin a časopisů, tabákových výrobků, služeb prádelen a čistíren, prodeje přes internet a dalšími vzdálenými prostředky, přičemž uvedené zboží a služby se převážně prodávají nebo nabízejí v dané provozovně.

Výjimku mají rovněž ty restaurace, které se starají o stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a které jsou ve věznicích, oznámila v sobotu vláda. Zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovny stravovacích služeb, například na provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo na prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, a to bez časového omezení.

O půlnoci z neděle na pondělí se zcela zavřou české hranice.

COVID grafika

 


Stav ke 12. 3. 2020 = Mění se doprava, omezují se restaurace a ruší se akce nad 30 osob

Vláda vyhlásila kvůli koronaviru od čtvrtečních 14:00 nouzový stav. Zakázala vstup do Česka cizincům z 13 rizikových zemí a cestu Čechům do nich i přítomnost lidí v provozovnách stravovacích služeb od 20 hodin do šesté hodiny ranní. Lidé také nebudou moci do veškerých zábavních zařízení, do posiloven, solárií, provozoven wellness služeb, na sportoviště či koupališť.

Od pátku také vláda zakázala divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční akce, výstavy, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, trhy a veletrhy s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob.

 

Uzavření škol

Zakazuje se s účinností ode dne 11. března 2020:

 • osobní přítomnost žáků a studentů na základním, středním a vyšším odborném vzdělávání ve školách a školských zařízeních podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů,
 • osobní přítomnost studentů na studiu na vysoké škole podle zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů.

Celá zpráva zde: Mimořádné opatření - uzavření základních, středních a vysokých škol od 11. 3. 2020

 • Rodičům, kteří musejí zůstat s dětmi doma, potřebný dokument pro zaměstnavatele vystaví škola. Nikoliv lékař.
 • V souvislosti s tímto rozhodnutím přistoupil IDS JMK zavedení jízdních řádů jako v období jarních prázdnin. Platit budou na všech regionálních linkách, s výjimkou 1 - 99, od čtvrtka 12. března. A to až do odvolání.

IDS JMK

 JMKStav k 11. 3. 2020 = Nesmí se uskutečnit akce nad 100 lidí. Až do odvolání budou zavřeny školy

Zakazují se s účinností ode dne 10. března 2020 od 18:00 hod. divadelní, hudební, filmová a další umělecká představení, sportovní, kulturní, náboženské, spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, výstavy, slavnosti, poutě, ochutnávky, trhy a veletrhy, a to jak veřejné, tak soukromé, s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob, a to do odvolání tohoto mimořádného opatření. Tento zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob (např. valná hromada akciové společnosti), které se konají na základě zákona.

Celá zpráva zde: Mimořádné opatření - zákaz konání akcí nad 100 osob od 18 hodin dne 10. 3. 2020

Jak to vypadá s akcemi v Mikroregionu Kahan na nejbližší dny (k 11. 3.)

 • 10. 3. - Zastávka, RIC: Dostaveníčko s... = uskuteční se
 • 11. 3. - Zbýšov, MKC: Večer s Jaroslavou Obermaierovou = uskuteční se
 • 12. 3. - Rosice, Kašpárkov: Beseda Jak zvládat své emoce = uskuteční se
 • 12. 3. - Ostrovačice: První pomoc není věda = ruší se
 • 13. 3. - Zastávka, RIC: Permoníček = uskuteční se
 • 13. 3. - Zbýšov, kino Horník: Fantastická žena = překládá se na 29. 5., lístky zůstávají v platnosti
 • 13. 3. - Rosice, KD Cristal: Argema = přeloží se na jiný termín, lístky zůstávají v platnosti
 • 13. 3. - Zastávka: Ples absolventů GTGM = přeloží se na jiný termín, lístky zůstávají v platnosti
 • 14. 3. - Rosice, ZŠ: 1. kolo krajského poháru v karate = přeloží se na jiný termín
 • 14. 3. - Zastávka, RIC: Jarní ovínění = přesune se na jiný termín
 • 14. 3. - Neslovice: MDŽ = ruší se
 • 14. 3. - Ostrovačice: Poostatková zábava = ruší se
 • 15. 3. - Rosice, ZŠ: Základy Kusyho karate = přeloží se na jiný termín
 • 15. 3. - Rosice, ZKS: Pohádka před obědem = momentálně se řeší
 • 16. 3. - Zbýšov, kino Horník: Afrika na pioniery = ruší se, hledá se nový termín
 • 19. 3. - Rosice, kino Panorama: Jamboree v USA = přeloží se na jiný termín
 • 20. 3. - Zbýšov: Nezmaři = přesunuto na 25. 5.
 • 21. 3. - Ostrovačice: Dětský maškarní karneval = ruší se
 • 22. 3. - Rosice, ZKC: Bazar dětského oblečení a hraček = uskuteční se
 • 25. 3. - Rosice, kino Panorama: LiStOVáNí = uskuteční se
 • 28. 3. - Babice: Babické písničky = čeká se na vývoj situace
 • 29. 3. - Rosice: Den zdraví = ruší se

Kroužky ruší prozatím SVČ Rosice a DDM Zastávka, kroužky utlumuje až do odvolání také MKC Zbýšov a ZUŠ Oslavany. Rodinné centrum Kašpárkov jede v běžném provozu, momentálně se řeší nedělní pohádka. Běžný provoz hlásí i sportovní kluby a lekce.

Kino Panorama v Rosicích bude i nadále promítat, Zmenšuje však kapacitu sálu, tak aby na každou projekci bylo v kině maximálně 99 lidí. Aktuální program sledujte na webu kina: www.kino.rosice.cz.

 

obecné info

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
 • +420 602 126 391
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě
 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  administrativní záležitosti

Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso