Poznejte na speciální okružní jízdě nejdůležitější místa, kde šli horníci pod zem
Nejvýznamnější doly a jámy rosicko-oslavanského uhelného revíru poznají zájemci na speciálním okruhu, který se chystá na Hornické slavnosti 19. září. Autobus vyjíždí ze Zastávky dvakrát a průvodcem bude zapálený badatel Petr Kubinský. V RIC Zastávka také bude promítat 10dílný hornický seriál Dolů do dolů.
Text: Halka Horká, foto: archiv Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska
UPOZORNĚNÍ: Hornické slavnosti 2020 se odehrají jen v Zastávce, ve Zbýšově byly zrušeny
Julius (foto nahoře), Ferdinand, Antonín, Jindřich, Jindřich II., Kukla, Simson, Anna, Poustka, Havírna, Herring... Co jméno, to důl. Malý, velký, mělký, hluboký... "Abyste se v tom orientovali, připravili jsme u příležitosti Hornických slavností dvě poznávací okružní jízdy po důlních dílech Rosicko-Oslavanska, u těch nejdůležitějších čeká posluchače delší povídání," zve Jarmila Helsnerová z Regionálního informačního centra Zastávka.
Jindřich II
Koho historie dobývání uhlí na Brněnsku zajímá, může na zastáveckém nádraží naskočit v 10:30 a 14:30 do speciálního autobusu a nechat se zhruba dvě hodiny provázet Petrem Kubinským. Člen Vlastivědného spolku Rosicko-Oslavanska je zaníceným badatelem a zajímá jej hornictví na celém území republiky. Zdejší oblast považuje za unikátní: "Je to černouhelný revír nejmenší a zároveň s doly nejhlubšími."
Když zmíní dosahované hloubky, nabízí se otázka, jak je to rekordmanem Jindřichem II, který byl nejhlubším černouhleným dolem ve střední Evropě a letos je to právě 60 let, co se začal 8. 11. 1960 hloubit. Údaje se objevují různé – 1550 m, 1450 m, 1500m. "Hloubka byla 1454 metrů, muži pracovali na úrovni 12. patra v hloubce 1427 metrů a možná dosažitelná hloubka je 1550 metrů. Záleží, na jaký údaj se ptáte. Ale ten nejdůležitější je číslo 1454, které by se v případě Jindřicha II mělo uvádět," vysvětluje Kubinský na "generálce" hornického putování.
To je ale jen jedna ze zajímavostí, kterou se dozvíte. Od roku 1755, kdy je na Oslavansku zaznamenán první nález hořlavého černého kamene jedním kovářem, se toho totiž ve zdejším podzemí stalo mnoho. Kde všude se kutalo, kudy jezdily lanovky, technické i lidské věci... při výkladu Petra Kubinského se nenudíte ani minutu.
Kukla
Obsah prozradit nechceme, ale trasu můžeme. Zastávka – Babice – Sička (zastávka u areálu bývalých dolů Jindřich, Antonín a Jindřich II) – Zbýšov – pod haldou (zastávka u bývalého dolu Antonín) – Simson (prohlídka těžní věže ve Zbýšově) – Padochov – Oslavany (zastávka u bývalého dolu Kukla) – oslavanská elektrárna – Oslavany, Havírna – Zbýšov – Zastávka.
"Poznávací okruh je určitě záležitostí pro fajnšmerky, ale bude stát za to. Málokdy je příležitost poznat oblast takto komplexně a s patřičným výkladem," láká Jarmila Helsnerová.
Dolů do dolů
Komu by se nechtělo na okružní jízdu, má možnost podrobně prozkoumat podzemí Rosicka a zdejší havířskou minulost přímo v Zastávce. Pod hlavičkou Mikroregionu Kahan vznikl desetidílný seriál o zdejším hornictví Dolů do dolů. Na začátku každého měsíce se v pravidelném měsíčníku objevuje nový díl.
U příležitosti Hornických slavností se odvysílají všechny díly – i ty, které ještě nejsou venku – v jednom kuse. Stačí se tedy posadit a nechat se vtáhnout do života a práce, která ovlivnila všechny obce Mikroregionu Kahan na dlouhá staletí.