Za Brnem se rubalo černé uhlí. Cože? Přijeďte S párou za horníky a poznejte havířskou minulost Rosicka

S párou za horníky událost

Nechte se převést o desítky let zpátky a poznejte černočernou minulost Rosicka. Přes dvě století se zde ve velmi těžkých podmínkách dobývalo uhlí a vy máte možnost poznat, jak a kde. Mikroregion Kahan pořádá druhý ročník letní akce S párou za horníky. Projeďte se 17. 7. a 14. 8. mezi Zastávkou, Babicemi a Zbýšovem důlním vláčkem a parní lokomotivou Muzea průmyslových železnic, navštivte exkluzivně otevřenou těžní věž Simson, kterou vás provedou bývalí havíři. Vylezte na zbýšovskou a babickou haldu. Projděte se do doby, kdy uhlí vznikalo, k prvohorní Rybičkové skále. Novinkou letošního ročníku a výzva pro fajšmekry je společná procházka na haldu v Babicích s výkladem o historii zdejšího dolování. "Převlečte se" do hornického na celodenním zážitkovém výletě.

MAPA+PRAKTICKÉ INFORMACE+JÍZDNÍ ŘÁDY KE STAŽENÍ ZDE

  • Simson: otevřen 10:00 - 18:00
  • Muzeum průmyslových železnic: otevřeno 9:30 - 18:00, na jízdu parním a důlním vláčkem doporučujeme rezervaci na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  • MEZI MUZEEM A SIMSONEM POJEDE OD 11 do 17 HODIN KYVADLOVÁ DOPRAVA, zhruba v půlhodinovém intervalu, začíná se ve 12 v MPŽ; 2 km vzdálenost lze jít též pěšky
  • Vycházka na babickou haldu s výkladem startuje v 11:15 a 14:15, sraz u zastávky MPŽ Důl Ferdinand

AKTUÁLNĚ KE 14. 8.: Dopolední parní vlaky jsou již plně zarezervovány. Prosíme zájemce o svezení, aby si vybrali z odpoledních časů parních vlaků, nebo využili vlaky tažené historickou motorovou lokomotivou. Viz jízdní řád níže.

Před pouhými třiceti lety začal razantní útlum dolování černého uhlí na Rosicko-Oslavansku, přesto o hornické minulosti oblasti nedaleko Brna mnoho lidí ani netuší. Už druhým rokem se to snaží napravit letní zážitkový výlet S párou za horníky. Stojí za ním Mikroregion Kahan, který sdružuje 14 měst, městysů a obcí, jež dobývání uhlí zasáhlo více než jakékoliv jiné dějinné zvraty. "Po loňském úspěchu jsme se rozhodli pro pokračování. Opět nás čekají dvě havířské soboty, a to 17. července a 14. srpna," uvedl Petr Pospíšil, předseda dobrovolného sdružení obcí.

Putování v takzvané severní části někdejšího uhelného pole spojí tři nejdůležitější místa, kde se na Rosicku nořili horníci pod zem – Zastávku, Babice a Zbýšov. Ze Zastávky se parní lokomotivou a důlními vláčky svezou přes Babice u Rosic do zbýšovského areálu Muzea průmyslových železnic. To sídlí v bezprostřední blízkosti někdejšího areálu významných dolů Jindřich, Antonín (z něj vyjel 18. února 1992 vůbec poslední vozík) a Jindřich II. Ten se svou hloubkou sahající až k 1550 m byl nejhlubším černouhelným dolem ve střední Evropě a loni to bylo 60 let, co se začal hloubit. Doly jsou dnes kompletně zlikvidovány, ale hornictví připomíná "umělá hora" nad areálem, tedy kopec hlušiny, takzvaná halda nad Zbýšovem a u babického dolu Ferdinand. Právě na něj povede exkurze s výkladem.

VÝJIMEČNĚ OTEVŘENÁ TĚŽNÍ VĚŽ

Simson Zbýšov 2

Unikátní příležitost poznat, jak se uhlí dobývalo, co všechno havíři potřebovali, jak se chránili, mají návštěvníci ve zbýšovské těžní věži dolu Simson. "Pro tyto dny bude jinak nepřístupná budova exkluzivně otevřena," uvedl Karel Novotný z Vlastivědného spolku Zbýšov. Uvnitř věže uvidí zájemci pozůstatky samotného těžního systému a prohlédnou si exponáty, které se podařilo nadšencům a bývalým havířům ze spolku shromáždit, je zde podrobně popsaná historie dobývá uhlí na Rosicko-Oslavansku. Členové spolku společně s městem Zbýšov právě dokončují repliky důlních štol, jak s původním dřevěným zpevněním, tak zejména s ocelovými výztužemi zvanými hajcmany. Ta má 56 metrů a je přesnou kopií štol, které sahaly až do jedenapůlkilometrové hloubky v Jindřichu II. "Od loňska přibyla také replika těžní klece. Momentálně upravujeme a zpevňujeme venkovní prostranství, připravujeme je na pozdější instalaci těžních strojů," uvedl Vratislav Široký, starosta Zbýšova. V neposlední řadě je u Simsona nově toaleta.

PARŇÁKEM PO ÚZKOKOLEJCE

MPŽ Babice 4

Muzeum průmyslových železnic (MPŽ) se obleče pro tyto dny do hornického a přidá ve svém zbýšovském areálu (na jízdním řádu jako Zbýšov-Důl Jindřich) sbírku hornin, které vytáhli z podzemí zdejší horníci. "Návštěvníci se budou moci projet například motorovou důlní soupravou s osobními vozy pro horníky. K vidění bude toaleta, která byla v podzemí připravena, nebo zdravotnický vagon pro převoz raněných havířů," vypočítal Filip Kaněk, místopředseda MPŽ. Ve zbýšovském areálu budou z depa vytaženy další důlní lokomotivy a vozy. Velkou atrakcí je parní mašina Henschel z roku 1913, která bude vozit osobní vlaky po Regionální úzkorozchodné železnici do Zastávky a zpět. Důlní dieselová lokomotiva bude jezdit na půlce trasy, mezi Zbýšovem a Babicemi. "Jde o nepříliš komfortní svezení, které ovšem havíři zažívali každou šichtu. Vzhledem k hluku a velkému třasu poskytneme tento zážitek jen na části trasy," směje Filip Kaněk z MPŽ. Jízdní řád najdete ZDE.

SPOLEČNÝ VÝŠLAP NA HALDU

73 Lucie Šímová Máme rádi nadhled. Proto šplháme na haldu u dolu Ferdinand v každém ročním období

Na vršku babické haldy. Foto: Lucie Šímová, účastnice fotosoutěže Mikroregionu Kahan

Novinkou letošního ročníku akce S párou za horníky je exkurze na haldu bývalého dolu Ferdinand v Babicích. Zájemce k odvalu přiveze zmiňovaný důlní vláček nebo v danou hodinu počkají na zastávce úzkokolejky Důl Ferdinand. "Pak si dáme ostřejší výstup na samotný vrchol haldy, odkud jsou krásné výhledy na Drahanskou vrchovinu. Ale zejména seznámíme návštěvníky s historií babické jámy a celého revíru," líčí Halka Horká z Mikroregionu Kahan. Zhruba hodinová procházka s výkladem se odehraje vždy 2x denně, a to v 11:15 a 14:15. Do důlního vláčku se vejde maximálně 30 osob, ze zbýšovského areálu před exkurzí odjíždí v 11:00 a 14:00. V tuto dobu se vyplatí mít rezervaci. "Někdejší černý kopec je dnes krásným březovým hájem s posezením. Jen na úplné špici haldy je potřeba dávat pozor, mění se v poměrně prudký sráz," láká Vladimír Blažejovský, starosta Babic.

DO PRVOHOR A TAKÉ ZA TGM

Základem výletu S párou za horníky je trasa Zastávka – Babice – Zbýšov. Kdo by ale chtěl poznat i další místa, rozhodně pořadatelé doporučují vyšlápnout si také na zbýšovskou haldu. Nejzajímavější je cesta k ní je po takzvaném pešunku, tedy místy, kudy jelo uhlí od dolů do někdejší obří koksárny a železáren v blízkosti Simsona. Rodiny s dětmi by určitě na trase pešunku neměly minout Stezku bosých permoníků nedaleko restaurace Hornický dům. Jedná se o bosou stezku, v případě hezkého počasí se rodiče musí připravit na delší zastávku. Kdo rád piknikuje, ocení ohniště a velkou zelenou plochu u bývalé zbýšovské cihelny. V ní se za první republiky pálily cihly mimo jiné na stavbu hornických kolonií a jde o středoevropský unikát. A dá se "přeskočit" až do prvohor, tedy doby, kdy hořlavý černý kámen začal vznikat. Na zelené turistické značce mezi Neslovicemi a Padochovem (nejlepší cesta je od cihelny) se nachází přírodní památka Rybičková skála. "Břidlicová stěna vznikla usazování prvohorního jezera a uvěznila v sobě mnoho rybek a rostlinek. Ty se při troše štěstí dají v suti pod skalou najít dodnes. K jednotlivých místům navede výletníky speciální značení," dodala Horká.

69like Noční kaple v Zastávce

Bývalý havířský cechhaus, dnes kaple sv. Jana Křtitele v Zastávce Foto: Zuzana Venclovská, fotosoutěž Mikroregionu Kahan

V Zastávce pořadatelé doporučují zamířit ke kapli sv. Jana Křtitele, což býval cechhaus , v němž si havíři před sfáráním do dolu Julius vyslechli denní plán, a také hornický koloniál. Kdo by chtěl podniknout delší výlet, může to vzít přes Masarykovu studánku, kterou Rosická báňská společnost nechala vyzdobit reliéry Tomáše Garrigua Masaryka a Woodrowa Wilsona poté, co se v místech v roce 1928 zastavil z pramene napít první československý prezident.

ZA HORNICKÝMI DOBROTAMI

Na žádném výletě nesmí chybět dobrá svačina nebo oběd. Ty hornické nebyly kdovíjak bohaté, ale dnes jsou tato jednoduchá jídla z brambor či luštěnin velkou pochoutkou. Provozovatelé někdejších typických hospod Dělnický dům v Zastávce a Hornický dům ve Zbýšově právě procházejí svoje staré kuchařky a u příležitosti S párou za horníky bude možné ochutnat některá jídla, která nasytila havířské rodiny.

DALŠÍ TIPY

Výstava fotografií pozvánka 1

S párou za horníky může být ještě větším zážitkem, pokud se necháte zlákat akcemi, které se konají souběžně. Při červencové části bude v Regionálním informačním centru v Zastávce, kde se pořizují lístky na úzkokolejku, nainstalovaná fotografická výstava. Vznikla ze snímků dvou ročníků soutěží Mikroregionu Kahan, které ukazují nejkrásnější místa oblasti. "Určitě na diváky zafungují jako tipy na výlety po Kahanu, kterých může být nespočet po místech známých i tajemných," poznamenala vedoucí RIC Jarmila Helsnerová. Kdo ještě nebude mít po celém dnu dost a dostane žízeň, může zamířit na nádvoří rosického zámku a Setkání malých pivovarů, které se odehraje již pošestnácté. Zároveň se srpnovým dílem akce se ve Zbýšově koná dopolední farmářský trh, takže snídani si můžete dát klidně až na místě výletu.

!Nechte se zlákat a přijeďte S párou za horníky. Letní pecka Mikroregionu Kahan je tu!



S PÁROU ZA HORNÍKY, 17. 7. a 14. 8. 2021

praktické informace

  • Vybavení
    vhodné pro pěší i cyklisty, doporučujeme dobrou turistickou obuv
  • Občerstvení
    základní je k dispozici v RIC Zastávka a MPŽ
    v Zastávce se najíte v Dělnickém domě nebo bistru Ježek u cesty (obojí v blízkosti nádraží)
    ve Zbýšově se občerstvíte v Hornickém domě nebo v Retro Kavárně
    seznam dalších restaurací v oblasti na jdete na webu Mikroregionu Kahan
  • Parkování
    velké odstavné plochy jsou u zastáveckého nádraží a zbýšovské věže Simson, parkoviště je také u MPŽ
  • Vstupné
    úzkorozchodná železnice podle ceníku na www.mpz.cz
    na Simsonu vstupné dobrovolné
  • Rezervace
    doporučujeme na jízdy MPŽ na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    na Simson nejsou třeba
  • Tipy na další výlety
    Putuj (nejen) za permoníky
    Hornické okruhy
    Pohádkomájové okruhy
    Rosicko-Oslavansko na kole i pěšky
    Permonium
    Oslavanské hornické muzeum
  • Ubytování
    seznam zařízení najdete na webu Mikroregionu Kahan

NALAĎTE SE

Čerstvé reportáže o akci a hornictví na Rosicku
Česká televize - MPŽ a Kahan v Dobrém ránu ČT
Český rozhlas - Zajímavosti Kahanu, pořad Apetýt ČRo Brno
                           - Hornická historie Rosicko-Oslavanska, pořad Apetýt ČRo Brno
                           - O replikách štol a Simsonovi

volný čas, obecné info, hornictví

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

  • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
    IČO: 71214038
    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    projekty, administrativní záležitosti
    +420 777144 471; Lenka Blažejovská

  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    web a sociální sítě, soutěže
    S párou za horníky, Snídaně s Kahanem
    +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso

Uložit
Cookies uživatelské preference
Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejlepší zážitek z našich webových stránek. Pokud odmítnete používání souborů cookie, tento web nemusí fungovat podle očekávání.
Přijmout vše
Odmítnout vše
Více informací
Google Analytics
Marketingové nástroje pro Google Analytics
Přijmout
Odmítnout
Facebook
Marketingové nástroje pro Facebook
Přijmout
Odmítnout
Ostatní
Ostatní
Přijmout
Odmítnout