Slavní rodáci: Václav Čapek odhalil způsob života kukačky

Dnes už každé malé dítě ví, jaká je kukačka lumpačka. Ale už jen odborníci vědí, že způsob života tohoto ptáka, který klade svoje vajíčka do cizích hnízd, objasnil a popsal jako první na světě Václav Čapek ze Zbýšova.

IMG 20200205 082838

Uznávaný ornitolog, archeolog, historik a pedagog se narodil 11. února 1862 na někdejší samotě Barbora. V odborných kruzích se o něm mluvilo jako o „Otci ptactva“.

Na téma kukačka napsal přes sto textů a velkých prací, které se objevily v časopisech českých, německých či maďarských. Stojí za nimi celoživotní pozorování a posuzování nálezů více jak 1500 vajíček a mláďat kukaček. Kromě toho se někdejší řídící oslavanské školy zabýval archeologií, spolupracoval s personou té doby Karlem Absolonem a dlouhý čas trávil také na jeho vykopávkách ve Věstonicích.

Byl odborníkem na zvířenu doby diluviální (tedy starších čtvrtohor) a vědecké ústavy mu posílaly vzorky na určení. Pokud chcete vidět a vědět víc, stačí si o víkendu udělat výlet pod Zbýšov ke zdejší znovuobnovené studánce Barbora, kterou přivedl zpátky k životu Vlastivědný spolek Zbýšov. Svoje místo má Václav Čapek i v jejich expozici na Simsonovi.

obecné info, zajímavosti

Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

MIKROREGION KAHAN

 • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  IČO: 71214038
  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  projekty, administrativní záležitosti
  +420 602 126 391; Lenka Blažejovská

 • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
  web a sociální sítě, soutěže
  S párou za horníky
  +420 604 206 662; Halka Horká


Děkujeme našim partnerům


© Mikroregion Kahan dso