Pokud jedete vlakem, autobusem či autem, můžete vystoupit přímo v Rosicích, ale byla by škoda nedojet až do Zastávky. Cestou odsud totiž můžete vkročit i do lesa a absolvovat příjemnou procházku oborou, která neodmyslitelně patřila k rosickému panství. Provede vás po ní naučná stezka, k níž dojdete kolem památné hrušně polničky. Pro děti (a nejen pro ně) je nachystané i interaktivní stanoviště, kde si otestují, jak zvládají poznávání zvířat, stromů nebo rostlin. Zastavíte se na místě U obrázku, kde stával strom se svatými obrázky a můžete jít dál po stezce, po níž staletí chodívali babičtí do práce či na mši do Rosic. U nádraží si sezouvali svoje zablácené boty, schovali je do křoví a nazuli si „kostelové“. V oboře také narazíte na pozůstatek někdejšího vodojemu a vodovodu, který zásoboval rosický zámek. Jak složitě se voda k panstvu dostávala a jaký terén a vzdálenost musela překonat, nad tím zůstává rozum stát.
Pokud byste se náhodou zamotali v létě při ochutnávání malin nebo na podzim při hledání hub, neztratíte se, obora je protkaná řadou cestiček a vždy se z lesa vymotáte u Rosic. Ještě ale nechoďte na náměstí, ale podél obory si dojděte k jedné z dominant města – Kapli Nejsvětější Trojice. Bílá rotunda s červenou střechou září daleko do krajiny a vidíte ji z mnoha míst. Jde o poutní místo, k němuž vede od Rosic prastarým sadem neméně letitá křížová cesta. Ale taky se v jejím okolí pouští draci a konají festivaly. Než do Rosic vyrazíte, určitě se mrkněte, zda se na „Trojici“ něco neděje, kouzelná je totiž i večer a úchvatná, když je nasvícená. A tajemná, děti, které k místu občas zavede noční hra, by mohly vykládat. Kousek od „Trojice“ najdete včelařské muzeum.
Pak už se pusťte křížovou cestou dolů k vlakovému nádraží do míst, kterým se dodnes říká Pendrov, který byl do roku 1880 samostatnou převážně rolnickou obcí. Ale měli tu pivovar. Jeho historická budova tu stále je, pivo se tu (zatím) ještě nevaří, ale je to v plánu, a tak slouží jako místo pro kulturní akce.
A pak už se vydejte po 105 schodech nahoru k náměstí, kde dlela ta bohatší část Rosických – „šlechta z města“, jak se dodnes místní popichují. Abyste netápali, rosickou historií vás provedou dva okruhy naučné stezky. Jedním ze zastavení je samozřejmě zámek, sídlo pánů z rodu Hechtů, z Lipé a z Žerotína si lze prohlédnout s průvodcem a nabízí kromě historické expozice i stálou výstavu hraček. Pokud budete mít zájem, můžete se podívat i do nedávné minulosti. Pod zámeckým parkem je totiž od roku 1965 zahlouben velký protiatomový kryt.
Když jste na náměstí, skočte se občerstvit, možností je hodně. Pak se vraťte třeba k zámku a projděte se zdejším parkem. Pokud jste načerpali dost sil a i po „tour de obora“ se cítíte ještě na delší trasu, můžete parkem sejít dolů k hlavní silnici na Náměšť a z ní se pak vydat Mariánským údolím směrem na Litostrov. Dojdete na Okrouhlík, což je jedno z prvních míst, kde bylo nalezeno uhlí a dnes je zde taková malá soukromá zoo. Z Okrouhlíku se vrátíte do údolí, najdete modrou značku a ta vás dovede zpět k RIC v Zastávce.
Pokud ale dáváte přednost sportu nebo kultuře, zůstaňte „na městě“. Na zámku se koná řada koncertů a vystoupení, farmářské trhy, slavnosti, sběratelské burzy, setkání malých pivovarů… V Rosicích je tak moderně vybavené kino, že místní se už do brněnských multikin ani neobtěžují. Hned v centru je dětské hřiště, další krásné a velké najdete u kuželny, kde si můžete vyzkoušet opravdové kuželky – zapomeňte na koule s dírkami na prsty. A v neposlední řadě je zde zimní stadion, který hostí hokejová mužstva z širokého okolí a pořádá i bruslení pro veřejnost.
Pokud jste vše absolvovali, musíte být úplně vyřízení. A tak zůstaňte na noc. Nebo si nocleh naplánujte předem a ten nabitý program si rozdělte do dvoudenní návštěvy v pohodovém tempu. Ubytovacích kapacit je v Rosicích i blízkém okolí dostatek.