U Vysokých Popovic tábořili husité.

Jarní vyjížďky na kolech či inlinech, letní koupání, podzimní houbaření a zimní výhledy vás čekají ve Vysokých Popovicích.

Obec vysoko nad Zastávkou u Brna je skvěle přístupná vlakem a leží na hlavní silnici na Třebíč. Na kole jí dosáhnete po cyklostezkách vedoucích přes Zakřany a Lukovany, nebo přes Příbram. Pěšky můžete kopírovat trasy pro cyklisty, ale to byste vynechali jedno velmi zajímavé zastavení. Vezměte to tedy od RIC Zastávka po červené k habřinské hájovně a dál Žleby (viz kapitola Zastávka). Podél železničních kolejí se dostanete až do Popovic, ale určitě si udělejte odbočku k hlavní silnici a zastavení U Jána.

O obci

Jde o malou kapličku, která zde stojí od konce 18. století. K dnešní silnici je otočená zády, a to proto, že kdysi cesta do Vysokých Popovic vedla jinudy a vinula se podél někdejších rybníků. Dnes jsou, stejně jako bývalá cesta, minulostí. Připomínkou je kaplička zasvěcená Janu Nepomuckému. Jak říká nápis a dokreslují archeologické nálezy, v době husitských válek zde tábořilo Žižkovo vojsko. Můžete zkusit trefit někdejší popovickou cestu, koleje vás neomylně dovedou.

V obci samotné nemiňte bez povšimnutí zdejší kostel. Jeho románské základy vzkazují, že máte co do činění se starobylou obcí. Do dnešní podoby byl přestavěn na konci 19. století a zajímavostí jsou jeho tři obří zvony, z nichž největší – Jan – váží 506 kilogramů. Zmínky o Vysokých Popovicích se objevují už ve 13. století. Kromě Žižkových vojáků tudy také táhla vojska Matyáše Korvína, která vyrazila proti Jiříkovi z Poděbrad. Právě tito žoldáci vypálili zdejší tvrz pánů z Lomnice, která už nikdy nebyla znovu vystavěna.

Ale dost historie, pojďme sportovat. Pokud s sebou totiž na výlet berete menší děti, tak těm přibalte kolečkové brusle. Řadu bývalých polňaček vedoucích ven z obce místní upravili na krásné asfaltky a bruslit na nich je radost. Je to bezva místo na naučení, navíc vám děti nikam neujedou, cesty nejsou nijak dlouhé.

Vy si po tréninku můžete odpočinout u zdejšího hřiště, děti si zde energii dovybijí. Obec je významným rozcestníkem cyklistických i turistických cest a popovičtí na ně mysleli, když nedávno zbudovali odpočívku s lavičkami, ohništěm a dokonce přírodní knihovnou. Taky si tu můžete zkusit zahrát klasické ruské kuželky – tedy postavit devět velkých figur do čtverce 3x3 a speciálním krouživým grifem na ně pustit zavěšenou kouli. Zdá se to jako legrace, ale úspěchy přichází až s velkým tréninkem.

Od hřiště za školou, kde se odehrává také řada místních akcí a je výborně domy odděleno od hlavní silnice, vede krásná cesta směrem do sousedních Rapotic. Celý les, povětšinou smrkový, je skvělý pro podzimní houbaření a sbírání ostružin. Cesta sice není značená, ale v lese celkově se nemáte šanci ztratit – buď dojdete do Rapotic, nebo vás do těch správných míst odkáže plot zdejší věznice. Před revolucí byl v blízkosti dnešní káznice a mezi Popovicemi a Újezdem také uzavřený vojenský prostor. Přítomnost vojáků stále dokládá bývalá hlídka, na niž narazíte při cestě do Rapotic. Místní říkají, že při dobrém počasí je z ní vidět až do Rakouska, ale Pálava je jistotou téměř vždy.

Až vás v horkých dnech toulání omrzí, můžete skočit do vody v přírodním koupališti Doubí, k němuž dojdete po cestě na Příbram.

  Pojďte si užít Mikroregion Kahan!

  MIKROREGION KAHAN

  • Hutní osada 14, 664 84 Zastávka
  • +420 602 126 391
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
   web a sociální sítě
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
   administrativní záležitosti

  Děkujeme našim partnerům


  © 2019 Mikroregion Kahan dso