Právě hluboké lesy v okolí, kde se dá dobře schovat, byly i příbramskou smůlou. Vesnice trpěla při drancování napoleonských vojsk a tuhé boje se zde vedly na úplném konci druhé světové války. Říká se, že šťastlivci mohou v lesích mezi Příbramí a silnicí na Velkou Bíteš ještě najít zbytky zákopů.
A tak se do těch končin vydejme (vezměte si plavky, budou se hodit). Pomyslně je ze Zastávky do Příbrami pár kroků, jak jsme si řekli, fyzicky o pět kilometrů dál. Výlet nepatří k úplně nejtěžším, ale zadýcháte se celkem obstojně. Nechte se od RIC Zastávka vést červenou značkou přes Masarykovu studánku k hájovně Habřina a dál až do obce samotné. Pokud jste houbaři, tak se připravte, že hlavně na podzim tuto „nejzalesněnější“ tříkilometrovou část můžete jít několik hodin. Když je hříbková sezona, o hnědé hlavičky se tu zakopává. Praváky je vyhlášená celá oblast kolem Zbraslavi a Příbrami, což vám potvrdí i řada Brňáků.
Ať jste bloumali s košíkem nebo rázně šlapali, k chuti přijde zastávka. V Příbrami je báječná – je tu hospůdka, skvěle vybavené dětské hřiště. Hned tady můžete využít přibalené plavky, Příbramští si totiž požární nádrž přizpůsobili také na koupání. Pokud si chcete ale zaplavat víc a v přírodě, tak putujte ještě kousek za obec. Najdete zde na Příbramském potoce rybník zvaný Kuchyňka. Pokud jste se hodiny „nezarazili“ u houbaření po cestě nebo cákání na návsi, tak tady v létě s delší dobou počítejte určitě.
Kuchyňka je udržovaná, má příjemný vstup do vody a romantiku přírodního koupání dolaďuje ostrůvek uprostřed. V horkých dnech se sem aspoň na chvilku jezdí svlažit nejen místní. Čtyřicátníci i ze vzdálenějších obcí vzpomínají na líné prázdninové dny, kdy se sbalilo kolo, dvacka do kapsy, babičce se řeklo čau a na celý den se vyrazilo na příbramský rybník. Kdyby vás náhodou napadlo vzít si s sebou rybářské pruty, určitě to nedělejte. Povolení mají jen místní.
Příbram má jedno velké unikum – kapli sv. Floriána a Panny Marie. Jde o velmi moderní stavbu a jeden z prvních velmi netradičních svatostánků stavěných po roce 1989. Kaple má tvar elipsy, k níž se přidružují další dvě menší, z jihu zpovědnice, ze severu sakristie. K tomu netradiční okna, zvlněná střecha… je to velká architektonická zajímavost. Zatímco kaple je novodobá, daleko do historie se přenesete s křížem datovaným do roku 1806, kterým místní děkovali, že odtáhla napoleonská vojska. Ta se totiž s ničím nemazala.
Zpátky do Zastávky se dostanete po cyklostezce. Když narazíte na koleje tratě Zastávka – Náměšť, můžete jít podél nich takzvanými Žleby. Po cestě narazíte na Příbramský mlýn, což je sice nefunkční a nepřístupná budova vodního mlýna, ale pořád si jde dobře udělat obrázek, jak dříve v okolí hojně rozšířená zařízení vypadala.
Zdatnější výletníci to mohou po cyklostezce vzít ještě dál až k Zakřanům a přes Skříňku a Babický les. Tak jako tak máte v nohách rozumných maximálně 16 kilometrů a skvělý výlet za sebou.