Pokud pojedete na kole od RIC Zastávka do Kratochvilky (místní říkají na Kratochvilku) přímo, máte dvě možnosti. Zaprvé po hlavní silnici k Babicím, kde se vydáte doleva a jste na místě raz dva. O něco delší, ale zato bez frekventované silnice, to máte po Hornické cyklostezce 5173. Tou se dostanete k Babicím zespod a doleva odbočíte u nádražíčka místní úzkokolejky. Čeká vás táhlé stoupání přes vesnici, ale devizou je nulový provoz a případné občerstvení ve zdejším „klubu“ a dětské hřiště. Musíte pořád nahoru, ale výsledek stojí za to – nad Babicemi se dostanete na jedno z nejvyšších míst okolí. U případného vydýchávání tak pod sebou uvidíte Zastávku, část Rosic a hlavně Kapli Nejsvětější Trojice (místní místu neřeknou jinak než Na Trojici), Tetčice, v dálce Omice a napravo obr, s nímž se při místních výhledech setkáte často a který ohromuje (nebo kazí výhled, to záleží na vás) – gigantické chladicí věže atomového chrámu Jaderné elektrárny Dukovany. Stačí po silnici popojet ještě pár metrů a jste v Kratochvilce.
Pěšky bude nejlepší vydat se od RIC Zastávka směrem k rosické oboře. Pokud se vám nechce nořit do lesa, můžete ji zprava obkroužit po zdejší naučné stezce a ta vás dovede až na cestu spojující Kratochvilku s „Trojicí“. Bylo by ale škoda oboru minout bez povšimnutí, zvlášť pokud chcete na trase Zastávka – Kratochvilka strávit celý den (viz Rosice).
Krásný název obce je zřejmě odvozen od zájezdního hostince Kratochvilka na důležité trase mezi Velkou Bíteší a Ivančicemi, o němž se první zmínky objevují v roce 1626. Oficiální historie vesničky se začíná počítat o století a půl později a i její největší rozmach přichází s hornickým boomem, který je charakteristický pro mnoho zdejších obcí.
A jak si můžete chvíli zkrátit vy? Skočit si na limonádu nebo „na jedno“ do dvou hospůdek, zahrát si tenis, zdatnější osoby se ještě můžou otočit k rosické kapli… ale pak už neváhejte a zamiřte k cíli, kde bude potřeba ta zmiňovaná lupa (kladívko?). Jmenuje se Rybičková skála. Vydejte se přes prastarý kratochvilský třešňový sad, který je samozřejmě nejkrásnější na jaře a „nejchutnější“ začátkem prázdnin.
Pro cyklisty bude lepší pustit se dolů k Neslovicím, a jak narazí na zelenou turistickou značku, vydat se doprava směrem na Oslavany.
U Neslovického potoka se vrátíte o miliony a miliony let zpátky – do prvohor. Na jeho levé straně totiž stojí nevysoká skála, která v sobě „zakonzervovala“ prehistorické rostlinky a rybky. Těch badatelé na konci 19. století našli tolik, že bývalou lomovou stěnu pojmenovali jako Rybičkovou. A teď je čas vytáhnout lupu. Skála je běžně přístupná, můžete se vyškrábat, kam až vám to půjde a prohlížet, zkoumat, hledat. V podstatě pokaždé i v opadaných částech pod skalou najdete kamínek s otiskem prvohorního organismu, nejčastěji rostlin, rybičky už archeologové asi vybrali. ☺ Už je asi jasné, proč je lepší mít něco dalšího na sebe, děti jsou schopné se v suti a u skály válet hodiny, aby něco pravěkého našly. Rodiče se vše podstatné dozvědí z naučné tabule, mohou opéct špekáček na ohništi a taky se projít dál podél potoka – les kolem Rybičkové skály je neuvěřitelně krásný.
A pak převlíct, batoh na záda a zpět do Zastávky.